Často kladené otázky

Je spousta otázek, které se přímo týkají tvorby webů (webdesignu) nebo redakčního systému WordPress. A mnoho z nich jsou tzv. často kladené otázky. Tady jsou ty, se kterými se setkávám já.

WordPress

je svobodný open source redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL a vyvíjený pod licencí GNU GPL. Je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Počet stažení předchozí verze 4.9 dosáhl od vydání téměř 174 milionů. 

Je WordPress nejlepší platforma pro můj web?

z těch, které jsou poskytovány zdarma ano. Pořád je sice co zlepšovat, ale ne nadarmo je třetina webových stránek celého internetu provozována na tomhle redakčním systému. Jeho výhodou jsou rozšířitelnost, překlad do češtiny a celosvětová komunita uživatelů a vývojářů. A tajé jednoduchá instalace zaručuje správnou volbu pro nováčky.

Potřebuji jednoduchý nástroj pro tvorbu webu. Doporučíte mi nějaký?

jednoduché nástroje a postupy samy o sobě neexistují a většinou ani nefungují. Jednoduchým se stávají až poté, co se s daným nástrojem/službou naučíte pracovat. Je tedy dobré si o daném nástroji/služvě přečíst co nejvíc informací, využít dema nebo zkušební doby, případně se zeptat v tématických skupinách, např. na Facebooku.

Má WordPress dostatečné funkce pro SEO?

ne, nemá. Je však jednoduché si tyto funkce obstarat buď doplněním vlastního kódu do child šablony nebo s pomocí zásuvných modulů (pluginů), jako je Yoast SEO nebo RankMatch.

Zvládne WordPress provoz eshopu nebo on-line kurzů?

Ano. A to i přesto, že se jedná původně o redakční systém pro blogerz, kteří dříve pouze psali. V současné době lze na Wordpressu provozovat téměř cokoliv.

Webdesign a administrace

je mezioborová disciplína, která využívá poznatky vizuální komunikace, interakčního designu, psychologie (především ovlivňování a rozhodování lidí), marketingu, brandingu, copywritingu  a dalších oborů. Cílem webdesignu je vytvořit funkční webové stránky nebo webové aplikace.

Co bych měl učinit jako první, když chci vytvořit web pro svůj projekt?

dostatečně jasně si stanovit odpověď na otázku Proč potřebujete web a jakou funci by měl splňovat. Pokud tohle máte splňeno, zaregistrujte si relevatní doménu a pořiďte si webhosting (v ideálním případě obojí u jednoho poskytovatele služeb). 

Jaký mi doporučíte webhosting?

mám sice své oblíbené hostingy, které používám pro již vytvořené weby, ale neexistuje jeden jediný, který vyhovuje všem. Ať už z pohledu technických požadavků, nebo pohledu ceny nebo poskytovaných služeb.

Můžu si web vytvořit svépomoci?

pokud máte alespoň základní povědomí o technologiích a základní grafické cítění, tak ano. Počítejte ale s tím, že tato cesta bude dlouhá a náročná, jak na vaše znalosti, tak i čas. Pokud si ale nejste jisti tím, co to obnáší, raději investujte do zkušeného webdesignéra, programátora, grafika a textaře. Ušetříte tak čas i mnoho vlastních zklamání z nefunkčního webu, který následně bude muset někdo předělat.

Pomůžete mi s re-designem/správou mého webu?

Ano, rád. Ale nejprve se musíme potkat osobně a promluvit si o projektu, případně si zavolat např. přes Skype. Po této úvodní schůzce vám sám sdělím, zda chci s vámi spolupracovat a za jakých podmínek.

Patří k vaší práci také texty/grafika?

Ne, nepatří. Jsem webdesignér a správce webů. Spolupracuji však s mnoha lidmi, kteří se texty/grafikou přímo zabývají. Proto není problém dodat i tohle. 

Jak dlouho trvá vztvoření webu?

Hodně záleží na tom, jak obsáhlý web má být a kolik a jaké funkce má obsahovat. Délka práce se proto dá stanovit až poté, co jsou známy požadavky.

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Napište mi.

GDPR

12 + 5 =

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

Pin It on Pinterest