Často kladené otázky

Je spousta otázek, které se přímo týkají tvorby webů (webdesignu) nebo redakčního systému WordPress. A mnoho z nich jsou tzv. často kladené otázky. Tady jsou ty, se kterými se setkávám já.

WordPress

je svobodný open source redakční publikační systém napsaný v PHP a MySQL a vyvíjený pod licencí GNU GPL. Je oficiálním nástupcem systému b2/cafelog a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Počet stažení předchozí verze 5.7 dosáhl od jejího vydání téměř 174 milionů.

Je WordPress nejlepší platforma pro můj web?

Z těch, které jsou poskytovány zdarma, ano. Pořád je sice co zlepšovat, ale ne nadarmo je třetina webových stránek celého internetu provozována na tomto redakčním systému. Jeho výhodou je rozšířitelnost, jednoduchá instalace, překlad do češtiny a celosvětová komunita uživatelů a vývojářů.

Potřebuji jednoduchý nástroj pro tvorbu webu. Doporučíte mi nějaký?

Jednoduché nástroje a postupy samy o sobě neexistují, a pokud ano, pravděpodobně nefungují. Jednoduchým se stávají až poté, co se s daným nástrojem/službou naučíte pracovat. Je tedy dobré si o daném nástroji/službě přečíst co nejvíce informací, využít dema nebo zkušební doby, případně se zeptat v tematických skupinách, např. na Facebooku.

Má WordPress dostatečné funkce pro SEO?

Ne, nemá. Je však jednoduché si tyto funkce obstarat buď doplněním vlastního kódu do child šablony, nebo s pomocí zásuvných modulů (pluginů), jako je Yoast SEO nebo RankMatch.

Zvládne WordPress provoz e-shopu nebo on-line kurzů?

Ano. A to i přesto, že se jedná původně o redakční systém pro blogery, kteří dříve pouze psali. V současné době lze na WordPressu provozovat téměř cokoliv.

Webdesign a administrace

je mezioborová disciplína, která využívá poznatky vizuální komunikace, interakčního designu, psychologie (především ovlivňování a rozhodování lidí), marketingu, brandingu, copywritingu  a dalších oborů. Cílem webdesignu je vytvořit funkční webové stránky nebo webové aplikace.

Co bych měl učinit jako první, když chci vytvořit web pro svůj projekt?

Napište mi. 🙂 Ale vážně. Zodpovězte si následující otázku: Proč potřebujete web a jakou funci by měl plnit? Teprvé poté si zaregistrujte relevantní doménu a pořiďte si webhosting (v ideálním případě obojí u jednoho poskytovatele služeb).

Jaký mi doporučíte webhosting?

Mám sice své oblíbené hostingy, které používám pro již vytvořené weby, ale neexistuje jeden jediný, který vyhovuje všem. Ať už z pohledu technických požadavků, nebo z pohledu ceny a poskytovaných služeb.

Z těch, které jsem vyzkoušel a můžu doporučit jsou:

cesky-hosting.cz

wp-hosting.cz

onebit.cz

Můžu si web vytvořit svépomocí?

Pokud máte alespoň základní povědomí o technologiích a základní grafické cítění, tak ano. Počítejte ale s tím, že tato cesta bude dlouhá a náročná, jak na vaše znalosti, tak i na váš čas. Pokud si nejste jisti tím, co to obnáší, raději investujte do zkušeného webdesignéra, programátora, grafika a textaře. Ušetříte si tak čas i mnoho zklamání z nefunkčního webu, který následně bude muset někdo předělat.

Pomůžete mi s re-designem/správou mého webu?

Ano, rád. Ale nejprve se musíme potkat a promluvit si o projektu, případně si zavolat, např. přes Skype. Po této úvodní schůzce vám sdělím, zda je spolupráce možná a za jakých podmínek.

Patří k vaší práci také texty/grafika?

Ne, nepatří. Jsem webdesignér a správce webů. Spolupracuji však s mnoha lidmi, kteří se texty/grafikou přímo zabývají. Rád vám někoho ze svých spolehlivých kolegů doporučím.

Jak dlouho trvá vytvoření webu?

Hodně záleží na tom, jak obsáhlý web to má být a jaké funkce má obsahovat. Časová náročnost se proto dá stanovit až poté, co jsou mi známy vaše požadavky.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište mi!

Pokud potřebujete poradit a nejste si jisti svým dalším krokem u svého projektu, je lepší se dvakrát zeptat, než jednou udělat nesmysl a pak to napravovat. Zeptejte se, ať máte jistotu.

GDPR

9 + 1 =

Pin It on Pinterest