Licence šablony Divi
Instalace šablony Divi
Potřebujete vlastní Divi Child šablonu? Vzužijte tu, kterou jsem pro vás vytvořil já >>>>
Tvorba obsahu v Divi – stránka
Prvním krokem při tvorbě obsahu s šablonou Divi je vytvoření stránky v administraci samotného redakčního systému WordPress.
To uděláme tak, že v levém hlavním panelu přejdeme na položku Stránky > Vytvořit stránku. Tu si pojmenujeme a pod polem pro zadání názvu si můžeme vybrat, zda chceme stránku a její obsah vytvářet/editovat v editoru šablony Divi (1), nebo v blokovém editoru Gutenberg (2).
V následujícím dialogu si vybereme, jakým způsobem chcete obsah vytvořit. Na výběr jsou tři možnosti:
- Stavět od začátku – tato možnost vám umožní začínat tzv. s čistým plátnem. To znamená, že si určíte rozložení sekcí, sloupců a modulů sami, bez jakékoliv pomoci.
- Zvolte rozložení – s touto možností si můžete do dané stránky načíst kompletně celé rozvržení/layout, které autoři šablony vytváří v rámci členství Elegant Themes. Přehled dostupných layoutů/rozvržení najdete na jejich webu.
- Klonujte stávající stránku – jak název napovídá, s touto volbou si můžete jednoduše vytvořit kopii stránky, kterou již na webu máte a u které již máte hotový obsah/layout.
Abych mohl lépe ilustrovat, jak se s šablonou vytváří obsah, zvolil jsem první možnost a přešel k obrazovce s editací. Zde je několik položek, u kterých se zastavíme:
- Sekce (modrá) – sekce jsou hlavní oddíly stránky a v editoru jsou zvýrazněny modrou barvou
- Řádek (zelená) – řádky se vkládají do cekcí a obsahují jednotlivé obsahové moduly.
- Modul (šedá) – modul určuje, co se v jednotlivých řádcích/sekcích zobrazuje. To znamená např. obrázek, text atd.
- Přidání obsahu – sekce, řádky i moduly se do stránky/příspěvku vkládají s pomocé tzv. plus, které je odlišeno právě barvou.
- Nastavení editoru – editor divi si můžete nastavit podle svých představ. Najdete zde například volbu pro vypnutí efektů v editoru nebo zobrazení náhledů v mobilních zařízeních nebo tabletu.
- Možnosti stránky a práce s ní – zde se nachází důležitá funkce, a tou je Historie úprav. V ní se můžete vrátit až o deset kroků zpět. Pak zde můžete celý obsah uložit do Divi knihovny nebo celý obsah smazat či přenést na jiný web s šablonou Divi (export přes soubor .json).
- Vyhledávání, vrstvy a nápověda a možnosti ukládání – zde si můžete vzhledávat v nápovědě nebo funkcích editoru. Velmi užitečnou funkcí jsou zde vrstvz (Layers), která přehledně ukazuje každou sekci, řádek i modul v přehledných vnořených seznamech. A v neposlední řadě je zde zelené tlačítko pro ukládání změn (nebo modré v případě, že se jedná o kocept stránky/příspěvku).
Poté, co si zvolíte modul, který chcete do obsahu vložit, objeví se vám následně okno s natavením modulu. Pro tuto ukázku jsem zvolil modul upotávka.
Každé okno nastavení modulů má tři důležité části:
- Obsah (2) – zde se určuje veškerý obsah modulů, to jest texty, obrázky, ikony atd.
- Návrh (3) – na této kartě určujete, jak se obsah modulů bude zobrazovat, to jest jakým písmem bude vzkreslen nadpis, jakou bude mít barvu atd.
- Pokročilé (4) – zde máte možnost nastavit si vlastní css styly, určit si, v jakém zařízení bude modul viditelný či neviditelný nebo nastavit použití Scroll Effects.
Pokud nechcete procházet kompletně celé nastavení modulu a chcete si v rzchlosti nastavit pouze nadpis a popisek, stačí kliknout v obsahu na editační ikonku (1). Ta vás přenese přímo k daným volbám. Pokud jste s nastavením modulu spokojeni, stačí návrh uložit s pomocí zeleného tlačítka (5) na spodní straně nastavení modulu.
Po úpravě nastavení modulu Upotávka může obsah vypadat například takhle..
Tvůrce motivů
Tvůrce motivů v šablone Divi slouží k nastavení šablon u jednotlivých stránek a příspěvků webu. Můžete si zde nastavit jak globální záhlaví a zápatí, ale také šablony pro jednotlivé stránky/příspěvky bez závislosti na globální nastavení.
Nastavují se zde také stránky kategorií, archivů nebo třeba stránka 404 nebo stránka výsledků vzhledávání
Pro přidání nové šablony stačí kliknout na prázdné pole s pluskem. V následujícím kroce si nastavíte, pro ktero stránku/příspěvek je daná šablona platná. Nutno dodat, že stránka/příspěvek, pro kterou chceme šablonu stanovit již musí existovat a musí být zveřejněna (ne v režimu konceptu).
Určení, pro kterou stránku danou šablonu nastavujeme je snadné a přehledné, ale obsahuje tři důležité části:
- Určení, pro jakou stránku bude daná šablona platit a pro jakou stránku šablonu vzloučit. Např. šablonu stanovíme pro všechny kategorie blogu a vzloučíme ji třeba pro kategorii Recepty, protože k reptům chceme odlišnou šablonu.
- Výběr nastavení šablony v tvůrci šablon
- Potvrzení výběru
Pokud již máte vytvořené záhlaví a zápatí a nastavené jako globální, přiřadí se tyto dvě položky k šabloně automaticky Pokud je ještě vytvořenz nemáte, na webu se bude zobrazovat záhlaví a zápatí ze základního nastavení Divi šablony.
Doporučuji ale vytvořit si vlastní záhlaví a zápatí webu podle vlastních představ s pomocí divi editoru tak, jak jsem popsal v první části tohoto článku.
Pro úplnost dodám, že každá nastavenou šablonu lze jakkoliv upravit 1 (duplikovat, smazat, přenést na jiný web s Divi atd.). I samotné položky šablony, jako je záhlaví, tělo i zápatí webu (2). Pokud se vám návrh, který jste vytvořili nelíbí, lze ho jednoduše smazat s pomocí ikony koše (3).
Pár slov na závěr
Plusy
- snadná ovladatelnost
- cenová politika
- velká komunita uživatelů
- spousta doplňujících šablon/layoutů a pluginů
- mnoho návodů, jak šablonu používat na oficiálním blogu Elegant Themes
Mínusy
- špatný překlad do češtiny
- těžkopádnost šablony
- velmi časté zaměření na efekty
Souhrn
Osobní zkušenost v začátcích s šablonou Divi byla hodně tíživá. Bylo pro mě složité pochopit funkci jednotlivých modulů a bylo do jisté míry náročné „zakousnout“ se do dokumentace šablony.
0 komentářů