Formulář: Proč ho na stránkách mít a jak může pomoci vašemu webu
Napsal: Miroslav Bartík
Dne: 29. 11. 2020
Kontaktní formulář je pro mnohé weby jednou z nejdůležitějších částí webu. Zprostředkovává kontakt mezi firmou a jejími potencionálními zákazníky. Stejný účel ale plní také pro neziskový sektor nebo soukromé blogy psavců. 

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V tomto příspěvku z kategorie webdesign bych vám rád vysvětlil, proč je dobré mít na stránkách formulář a jak jej do WordPress webu přidat. 

Pokud si zrovna s tímhle tématem nevíte rady, pohodlně se posaďte a dočtěte příspěvek až do konce.

Proč mít na stránkách formulář?

Na tuto otázku existuje snadná odpověď. Formulář je snadná forma komunikace mezi poskytovatelem služeb/produktů a zákazníkem v on-line prostředí. 

Potencionální klient vyplní své jméno a e-mail (případně další informace podle druhu formuláře) a zašle vám vyplněné údaje na e-mail (případně platbu za služby/produkt na účet) bez nutnosti vaší asistence.

Existuje mnoho typů formulářů. Tím nejznámějším je kontaktní formulář, který by pro usnadnění komunikace s majitelem webu měl být na každém webu.

Další typy formulářů

 • formulář pro komentáře na blogu
 • přihlášení k newsletteru
 • objednávkový a platební formulář
 • zpětná vazba od zákazníků
 • formulář s předběžnou kalkulací služeb
 • formulář s žádostí na stažení digitálního obsahu (e-book atd.)
 • rezervační formulář
 • hodnocení spolupráce/služeb/produktů
 • reklamace nebo vrácení zboží
 • formulář se zasláním souborů majiteli webu (fotografie, dokumenty atd.)

Jak formulář na WordPress web přidat? 

Stejně jako u většiny funkcí, i v tomto případě je dobré využít co nejjednodušší plugin, který spolehlivě a jednoduše funkci formuláře zajistí. 

Formulář pro svůj web můžete vztvořit např. s pomocí pluginu WPForms

Jedním z nejpoužívanějších pluginů pro formuláře je WPForms. Je dostupný v repositáři wordpress.org ve free verzi. Ve verzi PRO, za kterou zaplatíte od 79$ do 599$ (licence na jeden rok), máte k dispozici také platební formulář přes službu PayPal nebo Stripe, formulář pro sběr e-mailů s napojením na službu MailChimp nebo formulář pro zpětnou vazbu od klientů.

Kompletní seznam formulářů, které s tímto pluginem můžete vytvořit, včetně jejich ukázek, najdete na webu autorů pluginu.

Instalace pluginu WPForms

Plugin WPForms vám v základu postačí pro vytvoření jednoduchého kontaktního formuláře

Po vyhledání formuláře v repozitáři webu wordpress.org, jeho instalaci a aktivaci se vám v hlavním ovládacím panelu WordPress webu objeví nová položka WPForms.

V podnabídce se nachází položka Vytvořit formulář. Díky ní se dostanete na základní obrazovku, na níž si vybíráte typ formuláře.

Vytvoření a vložení formuláře do stránky webu

První obrazovka pro vytvýření formulářů je roydělena na tři části:

WPForms - stačí si vybrat, jaký formulář potřebujete vytvořit
 1. Hlavní nástrojový panel
 2. Pole pro zadání názvu formuláře
 3. Výběr typu formuláře

Pro ukázku vytvoření formuláře jsem zvolil Kontaktní formulář se stejným názvem. Ve free verzi máte ještě možnost začít úplně od začátku s prázdným plátnem (položka Prázdný formulář), nebo s formulářem na sběr e-mailů, případně využít možnost formuláře na sběr návrhů.

Editace formuláře je snadná a rychlá

Stránka na vytvoření/editaci formulářů je rozdělena napět částí:

 1. Hlavní nástrojový panel – ve free verzi jsou dostupné pouze položky Pole a Nastavení. V první přidáváte do formuláře jednotlivá pole, jako je textové pole nebo pole pro výběr několika voleb (zaškrtávací kole, radio button atd.). V Nastavení si pak můžete nastavit vlastní třídu css pro pokročilejší stylování formuláře nebo potvrzení o odeslání formuláře do schránky uživatele.
 2. V nabídce Pole jsou dispozici dvě záložky – Přidat pole nebo Možnosti pole. V první položce přidáváte jednotlivé části formuláře a v druhé záložce určujete jejich vlastnosti, to jest popisky pole, můžete určit, zda je položka povinná pro vyplnění atd.
 3. V třetí části obrazovky pak vydíme samotný formulář a jeho vzhled. Pokud v této části formuláře kliknete na jednotlivá pole, automaticky se vám v jeho levé části objeví možnost měnit nastaveni daného pole.
 4. V horní, čtvrté části okna vidíte název formuláře a možnost ukládání změn formuláře. Tím poslední a hodně důležitým tlačítkem je možnost vkládání formuláře do stránek.
Vkládání formuláře na stránku je jednoduché a poradí si s ním každý, i začátečník.

Poté, co si formulář nastavíte podle vašich představ a potřeb, je třeba jej vložit do stránky. To učiníte kliknutím na tlačítko Vložit.

Můžete si formulář vložit již na existující stránku, nebo si stránku nejprve vytvořit a následně formulář vložíte s pomocí tzv. shortcodu. Ten najdete v seznamu již existujících formulářů (WP Forms > Všechny formuláře).

jednoduchý kontaktní formulář vytvořený pluginem WPForms

i bez velkého a složitého nastavování můžete dostat hezky vypadající formulář se základní funkcí . odeslat zprávu majiteli. Pokud tedy nepotřebujete pokročilé matematické funkce nebo velké kvízy nebo ankety, může být i free verze WP Forms pro vás užitečná.

Několik tipů, jak formulář správně vytvořit

Aby formulář správně plnil svou funkci, musí být jednoduchý, na první pohled přehledný a především funkční.

 • snažte se o to, aby váš formulář byl co nejjednodušší a obsahoval co nejméně polí (opravdu potřebujete znát datum narození?)
 • popište jednoduše a spisovně jednotlivé části formuláře tak, aby byl jasný účel a v případě vícekrokového formuláře dejte uživateli předem vědět, co se bude dít dál (místo slova Odeslat použijte např. Odeslat zprávu)
 • i zkušenější uživatelé mohou při vyplňování údajů do jednotlivých polí udělat chybu. Zajistěte, aby se tyto chyby zvýraznily a dobrým popiskem pole napovězte uživateli, jak chybu napravit
 • v případě formuláře s heslem (vytvoření účtu) dejte uživateli možnost skrýt/odkrýt pole s heslem pro jeho lepší kontrolu
 • nenuťte uživatele zadávat údaje dvakrát (pole s ověřením e-mailové adresy)
 • pokud potřebujete ve formuláři využít captchu (ochrana proti spamu), promyslete, jakým způsobem to provedete. Nikdo nemá chuť luštit kombinaci nečitelných písmen a čísel a následně ji zadávat do textového pole formuláře (a doufat, že trefil správnou kombinaci).
 • u jakéhokoliv druhu formuláře myslete také na akci po odeslání obsahu formuláře. Přesměrujte uživatele např. na děkovnou stránku s nabídkou dalších služeb/produktů nebo na stránku s odkazy na sociální sítě.
 • je dobré myslet také na to, aby byl uživatel ujištěn, že formulář byl správně odeslán, ať už zobrazením textové zprávy nebo automatickým odesláním zprávy s potvrzením, že o jeho zprávě víte a že jakmile to bude možné, adekvátně odpovíte.

Formulář může výrazně zvýšit interakci s návštěvníky vašeho webu. S jeho pomocí můžete vyřešit případné reklamace z e-shopu, vytvářet tématické ankety a kvízy nebo nasbírat hodnocení vašich produktů/služeb, které poskytujete. Díky pluginům jako je třeba WPForms je vytváření formulářů snadné a není potřeba znát jedinou část html nebo php kódu.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek vysvětlil, jak formulář vytvořit a proč je dobré mít jej na webu. Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody).

Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). V případě, že potřebujete konkrétni rady ohledně vašeho webu, najdete mě na profesní síti LinkedIn, lifestailovém Instagramu nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − 1 =

Pin It on Pinterest