Hlavní nástěnka WordPress webu
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 1. 4. 2020
Každá nástěnka, ať už digitální nebo fyzická, má svému uživateli poskytovat přehledné informace na dané téma. Hlavní nástěnka webu má stejnou funkci. Pojďme se tedy na ni podívat podrobněji a vysvětlit si, co přesně obsahuje.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku z řady WordPress základy bych vám rád ukázal, jak je rozložena hlavní nástěnka webu v administraci redakčního systému WordPress. Podíváme se na jednotlivé prvky nástěnky a jak je používat pro usnadnění správy webu.

Tak s chutí do toho.

Po instalaci redakčního systému WordPress a přihlášení do administrace budete přesměrováni na hlavní nástěnku. Je to obrazovka, která vám přehledně zobrazuje souhrn nejdůležitějších informací o vaší instalaci WordPressu.

Při rychlém pohledu na nástěnku zjistíte, že je rozdělena do tří hlavních částí, a to Nástrojová lišta, Hlavní panelObsah nástěnky. Podívejme se na jednotlivé části podrobněji.

1. Hlavní nástěnka webu – Nástrojová lišta

V nástrojové liště se nachází několik důležitých funkcí. Hned z levé strany se nachází logo wordpressu. Pokud na něj najedete, objeví se vysouvací menu s těmito odkazy:

 • O WordPressu – odkaz vás zavede na adresu http(s)://vasedomena.cz/wp-admin/credits.php, kde najdete podrobnější informace o tom, kdo pracuje na vývoji wordpressu a taky zjistíte, kdo má na svědomí český překlad wordpressu.
 • Česká lokalizace – tento odkaz vás zavede na stránku https://cs.wordpress.org, českou mutaci oficiálního WordPress webu.
 • Manuál (anglicky) – tento odkaz směřuje na stránku codexu wordpressu, kde najdete originální a podrobné informace o používaní wordpressu
 • Forum podpory – odkaz vedoucí na oficiální český rozcestník podpory na webu cs.wordpress.org
 • Zpětná vazba – odkaz na formulář zpětné vazby k překladu WordPressu do češtiny

Hned za logem naleznete název vaší domény. Ten vás zavede na úvodní stránku wašeho webu. Hned vedle názvu webu se nachází ikonka komentářů. Pokud máte u příspěvků nové komentáře, vedle ikonky se objevý i číslo s počtem komentářů.

Následující nabídka s názvem Akce a znamínkem plus vám dává následující možnosti:

 • Vytvořit příspěvek
 • Nahrát soubor
 • Vytvořit stránku
 • Projekt
 • Vytvořit uživatele

Na pravé straně nástrojové lišty se zobrazuje právě přihlášený uživatel. Při najetí na zobrazené jméno nebo přezdívku se vám zobrazí nabídka s možností zobrazení a úpravou vašeho uživatelského profilu a odkaz pro odhlášení z administrace.

Výhodou této nástrojové lišty je, že se může zobrazovat i při náhledu vašich stránek a máte tak snadný a rychlý přístup k některým funkcím WordPressu.

2. Hlavní nástěnka webu – Hlavní panel

Hlavní panel je rozcestník vaší administrace. S jeho pomocí můžete spravovat všechny funkce wordpressu. V základní instalaci obsahuje tyto položky:

 1. Nástěnka
 2. Příspěvky
 3. Media
 4. Stránky
 5. Komentáře
 6. Projekty
 7. Vzhled
 8. Pluginy
 9. Uživatelé
 10. Nástroje
 11. Nastavení

Pod touto nabídkou se nachazí malé tlačítko pro minimalizaci panelu. Po jeho stisku se vám panel zminimalizuje a zobrazí se pouze ikony jednotlivých nabídek.

3. Hlavní nástěnka webu – Obsah stránky

Samotná nástěnka pak obsahuje jednotlivé panely, v kterých se zobrazují přehledně různé informace o vašem webu. Každý z těchto panelů lze jedním klikem na šipku minimalizovat, nebo kliknutím a podržením hlavičky panelu přesunout na jinou pozici podle toho, jak vám to vyhovuje.

Panely můžete také skrývat, a to tak, že kliknete na nabídku pod svým uživatelským účtem s názvem Nastavení zobrazených informací a zaškrtnete(odškrtnete jednotlivé panely.

Mezi základní panely patří:

Uvítací panel

Uvítací panel (Vítejte ve WordPressu) – zde najdete možnost pomocí modrého tlačítka Přizpůsobit vzhled webu. Hned vedle tlačítka najdete dalších sedm možností:

 1. Upravit úvodní stránku
 2. Vytvořit další stránku
 3. Zobrazit web
 4. Rozmístit widgety
 5. Vytvořit menu
 6. Povolit či zakázat komentáře
 7. Podrobnější informace pro začátečníky

Aktuální přehled

na tomhle malé panelu vidíte verzi WordPressu, právě aktivní šablonu a počet příspěvků a stránek.

Rychlý koncept

přímo z nástěnky můžete napsat krátký koncept příspěvku pro svůj blog.

Aktivity

Na tomto panelu se zobrazují již zveřejněné příspěvky na webu. Vedle data a času publikování i název příspěvku, který je zároveň odkazem na něj.

WordPress akce a novinky

V tomto panelu se vám zobrazují informace o akcích v komunitě WordPressu. V případě, že se chystá český WordCamp, informace o tom kdy a kde se pořádá najdete v odkazech právě v tomto panelu.

Stav webu

V tomto panelu se vám budou zobrazovat informace o technické stavu webu. Pokud by jste potřebovali podrobnější informace o funkci Stav webu, přečtěte si předchozí pří spěvek s názvem Site Health Check – jak zajistit perfektní technický stav WordPress webu.

Na závěr

V závěru je ještě dobré poznamenat, že některé pluginy můžou po instalaci do nástrojové lišty, hlavního panelu a obsahu nástěnky přidat vlastní nabídky akcí. Například hodně používaný cache plugin WP Rocket přidá nabídku s odkazem na nastavení pluginu nebo odkaz na vymazání dočasné paměti (cache). Zálohovací plugin UpdraftPlus vám zase zpřístupní vytvoření zálohy webu na jedno kliknutí.

Jak vidíte sami, hlavní nástěnka webu je důležitý informační prostor pro každého administrátora/uživatele, jemuž web běží na redakčním systému WordPress. Udržujte si ji proto přehlednou a bez rozptylujících informací.

A to je pro tuto chvíli vše. Pokud se vám příspěvek líbil, můžete se přihlásit k newsletteru (aby jste nezmeškali další užitečné příspěvky). Najdete mě také na LinkedIn nebo sociální síti Facebook. Můžete také sdílet příspěvek se svými přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen + eighteen =

Pin It on Pinterest