Jak na kategorie a štítky – WordPress základy

J

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád vysvětlil, co jsou kategorie a štítky, jak je vytvářet a proč je používat v redakčním systému WordPress.

Nejprve si vysvětlíme, co přesně vlastně tyto dva pojmy znamenají a proč jsou důležité.

Kategorie – Kategorie je jednou z výchozích taxomonií ve WordPressu. Pomocí kategorií může autor webu třídit a seskupovat své příspěvky do různých sekcí. Například zpravodajský web může mít kategorie svých článků zařazených do skupin Zprávy, Názory, Počasí nebo Sport.

Štítky – Štítek je jednou z předdefinovaných taxonomií ve WordPressu. Uživatelé mohou ke svým příspěvkům přidávat značky spolu s kategoriemi. Přestože však kategorie může zahrnovat širokou škálu témat, značky jsou svým rozsahem menší a zaměřují se na konkrétní témata. Považujte je za klíčová slova použitá pro témata diskutovaná v konkrétním příspěvku.

Nyní můžeme přejít k vytváření a editaci. Tak s chutí dotoho.

Kategorie

V předchozích příspěvcích jsme si ukázali, jak vytvořit nebo editovat příspěvek na blogu. Jak s pomocí editoru Gutenberg a jeho bloků vkládat text, obrázky nebo audio a video. Tyto základní prvky tvoří společně s názvem příspěvku konkrétní obsah.

Aby byl obsah přehlednější a srozumitelnější, je dobré vložit jej do kategorie s takovým názvem, který jasně vystihuje obsah příspěvků, které jsou k dané kategorii přiřazeny.

Vytvoření kategorie

Vytvoření kategorie je snadné a existují dva možné způsoby. Tím prvním je vytvoření kategorie z hlavního panelu.

Na hlavním panelu vlevo přejděte do nabídky Příspěvky > Kategorie. Stránka pro vytvoření a editaci kategorií je rozdělena na tři části:

 • hlavní nástrojová lišta nahoře
 • levý panel
 • obsahová, pracovní část

Pro vytvoření kategorie je nejpodstatnější ta obsahová, pracovní část, v níž najdete jednoduchý formulář pro zadání názvu, popisu a štítku kategorií a seznam jednotlivých kategorií. V případě nově nainstalovaného WordPressu se zde nachází základní kategorie s názvem Nezařazené.

Pokud tedy chcete vytvořit novou kategorii, vložte tyto čtyři údaje:

 • Save
 1. název – název kategorie se zobrazuje přímo u příspěvku
 2. název v URL – název v URL se používá pro vytvoření uživatelsky přívětivé URL adresy
 3. nadřazená kategorie (rubrika) – zde můžete nastavit nadřazenou kategorii
 4. popis – jedná se o podrobnější popis kategorie. Z pohledu SEO je dobré jej vyplnit, avšak zobrazení tohoto textu záleží na šabloně a jejím nastavení

Úprava kategorie

 • Save

Pokud potřebujete kategorii upravit, najeďte na její název myší a z nabídky vyberte upravit. Zde můžete kategorii také smazat, nebo zobrazit na webu. Smazáním kategorie se nesmažou příspěvky v ní obsažené. Po smazání kategorie se dané příspěvky automaticky přesunou do kategorie Nezařazené.

Štítky

 • Save

Podobná pravidla jako u kategorií platí i u štítků. Ty sice nejsou přesným popisem obsahu určité skupiny článků, ale týkají se například popisu typu obsahu.

A pro doplnění dodám, že u vytváření štítků není možné vytvářet nadřazené štítky, jako je to u kategorií.

Pár slov na závěr

Pokud potřebujete hromadně přiřadit kategorie a šítky k příspěvkům, můžete využít možnost hromadné úpravy příspěvků, kterou jsem popsal v článku Jak upravit příspěvek – WordPress základy.

A to je pro tuto chvíli vše. Pevně doufám, že vám příspěvek vysvětlil, jak se kategorie a štítky nejen vytváří, ale i jak se používají a k čemu slouží.

Jestli chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, najdete mě na LinkedIn, nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Jestli vám příspěvek pomohl, sdílejte jej se svými přáteli na sociálních sítích.

 • Save

O autorovi příspěvku

Miroslav Bartík

Blog webspecialista.cz jsem založil především pro podporu nováčků a technicky méně zdatných uživatelů, kteří hledají ucelené informace o tom, jak efektivně používat redakční systém WordPress.

Miroslav Bartík

Blog webspecialista.cz jsem založil především pro podporu nováčků a technicky méně zdatných uživatelů, kteří hledají ucelené informace o tom, jak efektivně používat redakční systém WordPress.

Nejnovější komentáře

Příspěvky

Share via
Copy link