Jak na kategorie a štítky – WordPress základy
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 8. 5. 2020
Kategorie a štítky jsou skvělý způsob, jak zjednodušit a zpřehlednit strukturu příspěvků na firemním blogu nebo zboží na e- shopu.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád vysvětlil, co jsou kategorie a štítky, jak je vytvářet a proč je používat v redakčním systému WordPress.

Nejprve si vysvětlíme, co přesně vlastně tyto dva pojmy znamenají a proč jsou důležité.

Kategorie – Kategorie je jednou z výchozích taxomonií ve WordPressu. Pomocí kategorií může autor webu třídit a seskupovat své příspěvky do různých sekcí. Například zpravodajský web může mít kategorie svých článků zařazených do skupin Zprávy, Názory, Počasí nebo Sport.

Štítky – Štítek je jednou z předdefinovaných taxonomií ve WordPressu. Uživatelé mohou ke svým příspěvkům přidávat značky spolu s kategoriemi. Přestože však kategorie může zahrnovat širokou škálu témat, značky jsou svým rozsahem menší a zaměřují se na konkrétní témata. Považujte je za klíčová slova použitá pro témata diskutovaná v konkrétním příspěvku.

Nyní můžeme přejít k vytváření a editaci. Tak s chutí dotoho.

Kategorie

V předchozích příspěvcích jsme si ukázali, jak vytvořit nebo editovat příspěvek na blogu. Jak s pomocí editoru Gutenberg a jeho bloků vkládat text, obrázky nebo audio a video. Tyto základní prvky tvoří společně s názvem příspěvku konkrétní obsah.

Aby byl obsah přehlednější a srozumitelnější, je dobré vložit jej do kategorie s takovým názvem, který jasně vystihuje obsah příspěvků, které jsou k dané kategorii přiřazeny.

Vytvoření kategorie

Vytvoření kategorie je snadné a existují dva možné způsoby. Tím prvním je vytvoření kategorie z hlavního panelu.

Na hlavním panelu vlevo přejděte do nabídky Příspěvky > Kategorie. Stránka pro vytvoření a editaci kategorií je rozdělena na tři části:

  • hlavní nástrojová lišta nahoře
  • levý panel
  • obsahová, pracovní část

Pro vytvoření kategorie je nejpodstatnější ta obsahová, pracovní část, v níž najdete jednoduchý formulář pro zadání názvu, popisu a štítku kategorií a seznam jednotlivých kategorií. V případě nově nainstalovaného WordPressu se zde nachází základní kategorie s názvem Nezařazené.

Pokud tedy chcete vytvořit novou kategorii, vložte tyto čtyři údaje:

webspecialista cz jak na kategorie a stitky zakladni obrazovka Jak na kategorie a štítky - WordPress základy
  1. název – název kategorie se zobrazuje přímo u příspěvku
  2. název v URL – název v URL se používá pro vytvoření uživatelsky přívětivé URL adresy
  3. nadřazená kategorie (rubrika) – zde můžete nastavit nadřazenou kategorii
  4. popis – jedná se o podrobnější popis kategorie. Z pohledu SEO je dobré jej vyplnit, avšak zobrazení tohoto textu záleží na šabloně a jejím nastavení

Úprava kategorie

webspecialista cz jak na kategorie a stitky uprava kategorie Jak na kategorie a štítky - WordPress základy

Pokud potřebujete kategorii upravit, najeďte na její název myší a z nabídky vyberte upravit. Zde můžete kategorii také smazat, nebo zobrazit na webu. Smazáním kategorie se nesmažou příspěvky v ní obsažené. Po smazání kategorie se dané příspěvky automaticky přesunou do kategorie Nezařazené.

Štítky

webspecialista cz jak na kategorie a stitky stitky Jak na kategorie a štítky - WordPress základy

Podobná pravidla jako u kategorií platí i u štítků. Ty sice nejsou přesným popisem obsahu určité skupiny článků, ale týkají se například popisu typu obsahu.

A pro doplnění dodám, že u vytváření štítků není možné vytvářet nadřazené štítky, jako je to u kategorií.

Pár slov na závěr

Pokud potřebujete hromadně přiřadit kategorie a šítky k příspěvkům, můžete využít možnost hromadné úpravy příspěvků, kterou jsem popsal v článku Jak upravit příspěvek – WordPress základy.

A to je pro tuto chvíli vše. Pevně doufám, že vám příspěvek vysvětlil, jak se kategorie a štítky nejen vytváří, ale i jak se používají a k čemu slouží.

Jestli chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, najdete mě na LinkedIn, nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Jestli vám příspěvek pomohl, sdílejte jej se svými přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen − 11 =

Pin It on Pinterest