Jak používat protokol FTP a program FileZilla
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 12. 3. 2020
Ftp patří mezi jednu z mnoha základních dovedností každého, kdo chce s redakčním systémem WordPress efektivně pracovat. Není to těžké, ale vyžaduje to soustředění a trpělivost, případně jednoduchou instalaci a obsluhu novèho programu na vašem zařízení

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním návodu se podíváme na to, jak používat  protokol ftp a program FileZilla. Dříve, než se do toho pustíme, vysvětleme si nejprve, co zkratka ftp znamená a proč je dobré naučit se s tímto protokolem/programem zacházet.

FTP (File Transport Protocol) je protokol pro přenos souborů mezi vzdálenými počítači nezávisle na použité platformě (Linux, Windows atd.). V souvislosti s wordpressem se používá pro přenos souborů na diskový prostor vaší internetové prezentace.

Dvě možnosti

Existují dvě možnosti jak přenášet soubory na webhosting, přitom ani jedna z nich není jednodužší nebo lepší. Pro obě varianty si ale přichystejte přihlašovací údaje k ftp účtu, které vam webhosting zaslal do emailu při registraci.

1.Program

S pomocí programu FileZilla můžete jednoduše přistupovat k složkám a souborům vašeho webhostingu. K přístupu budete potřebovat přístupové údaje, které vám poskytne váš webhosting. Z bezpečnostních důvodů doporučuji tyto údaje pečlivě uschovat před zneužitím!

Po instalaci programu a jeho spuštění se otevře okno rozdělené na dvě části: obsah složek ve vašem pc (levá část) a obsah složek na webhostingu (pravá část)

webspecialista cz protokol ftp filezilla 3 Jak používat protokol FTP a program FileZilla
webspecialista ftp filezila 1 Jak používat protokol FTP a program FileZilla

Proto, aby se vám v pravém okně zobrazily soubory na webhostingu, musíte se na ftp účet přihlásit. Klepněte na Soubor > Správce míst (nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl +S). V otevřeném okně vidíte seznam uložených míst, kam se můžete přihlásit. Při prvním spuštění bude prázdné, protože ještě nebyly zadány žádné přihlašovací údaje.

Ve spodní části klepněte na tlačítko New site a pojmenujte si ftp spojení. Následně, v pravé části okna, musíte zvolit protokol spojení. K dispozici jsou klasické ftp, sftp – zabezpečená varianta ftp a spojení s cloudem.

webspecialista cz protokol ftp filezilla 2 Jak používat protokol FTP a program FileZilla

Do jednotlivých polí zadejte hostitele, port, šifrování, způsob přihlašování, uživatelské jméno a heslo. Pro lepší orintaci si můžete připsat poznámky nebo zvolit barvu pozadí.

Po úspěšném přihlášení na ftp účet se vám vypíšou v pravém okně všechny složky a soubory. Od teď je můžete jakkoliv upravovat, mazat nebo nahrávat  pouhým přetažením z jednoho okna do druhého.

Jaké jsou výhody tohoto řešení?

  • základní verze programu FileZilla je zdarma
  • program je přeložen do češtiny
  • je přehledný a jednoduchý na obsluhu
  • snadné nastavení a možnost zaheslování (hlavní heslo)
  • je dostupný na více platformách (Windows, Linux atd.)

2.Prohlížeč

Většina webhostingů poskytuje také přístup k souborům a složkám webhostingu přes internetový prohlížeč. Tohle řešení je však docela kostrbaté (i když plně funkční). Pro účely tohoto příkladu použijeme řešení od společnosti cesky-hosting.cz. Přihlášení přes prohlížeč najdete na adrese webftp.cesky-hosting.cz. Do jednoduchého formuláře zadáte ftp server společně s portem, následně uživatele a heslo a přihlásíte se.

webspecialista ftp prohlizec 1 Jak používat protokol FTP a program FileZilla

Stejně jako u programu FileZilla, i zde se vám po přihlášení vypíše seznam složek a souborů, v kterém můžete se soubory pracovat. 

Doufám, že vás tento návod naučil, jak obsluhovat protokol ftp s pomocí programu FileZilla nebo internetového prohlížeče. Pokud se vám příspěvek líbil, přihlaste se k odběru newsletteru (na konci stránky). Můžete mě také najít na sociální síti LinkedIn nebo Facebook, případně můžete příspěvek sdílet s přáteli.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − five =

Pin It on Pinterest