Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 26. 4. 2020
Možná jste si při práci s editorem Gutenberg říkali, že nabídka bloků, s jejichž pomocí lze vytvářet obsah webu, je strohý, chudý a nedostačující a pocítili jste touhu přidat další. Pokud tento pocit přetrvává, přečtěte si následující příspěvek, jak se tohoto pocitu zbavit a jak přidat další bloky do editoru Gutenberg.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

Čím více má člověk na výběr, tím složitější a zmatenější finální volba je. Neplatí to ale u editoru Gutenberg, jehož nabídka obsahových a strukturálních bloků je oproti jiným pokročilým editorům obsahu slabší. Pojďme se tedy podívat, jak tuto nabídku rozšířit.

Tak s chutí dotoho.

Jak přidat další bloky přes plugin

Tou nejjednodušší cestou, tedy pro začínajícího nebo mírně pokročilého uživatele redakčního systému WordPress, jak přidat blok do editoru Gutenberg, je přes externí plugin,

Tip: Pokud by jste potřebovali poradit s tím, jak nainstalovat plugin, přečtěte si příspěvek o tom, Jak vybrat a nainstalovat plugin – WordPress základy.

Nabídka pluginů je docela bohatá, ať už v placených pluginech nebo těch, co jsou zdarma. Zde je seznam těch 5 top, které jsem si osobně vyzkoušel a našel v nich použitelné obsahové bloky pro vytváření příspěvků nebo stránek.

Ultimate Addons for Gutenberg

webspecialista cz jak pridat dalsi bloky gutenberg ultimate addonds Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

Plugin Ultimate Addons vám do nabídky bloků přidá 22 nových obsahových bloků, které vám usnadní tvorbu webu a úpravu jak stránek, tak i příspěvků. Pokud budete mít we své administraci instalovanou šablonu Astra, která je plně kompatibilní s editorem Gutenberg, můžete také používat předpřipravené a nezpoplatněné layouty navržené autory pluginu.

Přejít na web vývojářů

Stackable

webspecialista cz jak pridat dalsi bloky gutenberg stackable Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

Plugin Stackable si můžete jednoduše nainstalovat ve free verzi přímo z administrace wordpressu. Ve free verzi si můžete vyzkoušet všech 25 bloků, které plugin obsahuje, verze je ale osekána o prémiové animace a masky tvořené přes css a nebudete mít k dispozici ani tzv. podporu jeden na jednoho, ani knihovnu předpřípravených sekcí.

Přejít na web vývojářů

Atomic Blocks

webspecialista cz jak pridat dalsi bloky gutenberg atomic Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

Autoři pluginu Atomic Block vytvořili nejen 14 skvělých obsahových bloků, ale i vlastní šablonu, která je rychlá a skvěle spolupracuje s editorem Gutenberg. Obojí si můžete stáhnout zdarma ze stránek vývojářů.

Přejít na web vývojářů

Ultimate Blocks

webspecialista cz jak pridat dalsi bloky ultimate Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

Po instalaci pluginu získáte pro svoji tvorbu obsahu dalších 18 kvalitně zpracovaných rozličných bloků, a to od cenové tabulky, icon boxů až po ikonky na sociální sítě. V administraci budete mít možnost jednotlivé bloky, které nepoužíváte jednoduše vypnout, čímž zrychlíte a zefektivníte svou práci.

Přejít na web vývojářů

Advaced Gutenberg

webspecialista cz jak pridat dalsi bloky gutenberg advanced Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

V tomto pátém pluginu naleznete nejen 22 obsahových a strukturálních bloků, ale i pokročilou správu uživatelských rolí pro editor nebo pokročilý manažer sloupců v řádku. Plugin je zcela zdarma a můžete si jej nainstalovat přímo z administrace wordpressu.

Přejít na web vývojářů

Jak přidat další bloky přes php a css

Trochu složitější cestou, jak přidat další bloky do editoru Gutenberg je napsat si v programovacím jazyce php a css svůj vlastní a s pomocí základních funkcí editoru jej vkládat jako obsah příspěvků/stránek.

Vzhledem k tomu, že stránka webspecialista.cz je zaměřen především na začínající uživatele redakčního systému WordPress (a editoru Gutenberg), nebudu se zde víc rozepisovat o této technicky náročnější možností a zájemcům poskytnu spíš odkaz na zdroje v angličtině, kde si o této možnosti mohou přečíst podrobnější informace.

Odkazy:

Tip na závěr

webspecialista cz jak pridat dalsi blok gutenberg guthub Jak přidat další bloky do editoru Gutenberg

Kromě pluginů, které jsem vám nyní ukázal  je k dispozici ještě jeden hezký projekt. Jmenuje se Gutenberg Hub a jeho cílem je vytvořit knihovnu bloků a předdefinovaných sekcí vytvořených s pomocí editoru Gutenberg a css.

A to je pro tuto chvíli vše. Pokud chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další zajímavé příspěvky). Pokud potřebujete poradit, najdete mě na LinkedIn, nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Pokud vám příspěvek s něčím pomohl, sdílejte jej se svými přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

2 Komentáře

  1. Martin

    Ještě bych doplnil plugin Quebly (free a Pro verze) a nebo Kadence Blocks (free i pro verze). Oba jsou skvělé.

    Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + eleven =

Pin It on Pinterest