Jak přidat text a obrázek – Gutenberg
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 18. 5. 2020
Texty a obrázky jsou základ obsahu internetu. Pojďme se tedy podívat, jak přidat text a obrázek do příspěvku/stránky s pomocí WordPress editoru Gutenberg.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád ukázal, Jak přidat text a obrázek při vytváření obsahu v příspěvku/stránce s pomocí editoru Gutenberg v redakčním systému WordPress.

Tak s chutí do toho.

Malé připomenutí

Bližší informace o tom, jak vytvořit příspěvek nebo stránku najdete v příspěvcích Jak vytvořit příspěvek – Gutenberg – WordPress základyJak vytvořit stránku – Gutenberg – WordPress základy.

Text

Jak přidat text a obrázek - Gutenberg

V případě, že chcete přidat text, přejděte k editaci příspěvku a v obsahové části obrazovky najeďte myší na znaménko plus pod posledním blokem. Z nabídky bloků vyberte Běžné bloky > Odstavec. Pokud v obsahu žádný blok ještě není, můžete znaménko plus najít v nástrojové liště nahoře.

V případě textu jsou možnosti nastavení trochu bohatší a stejně jako u obrázku je najdete nahoře, nad blokem. V liště jsou tyto možnosti:

Jak přidat text a obrázek - Gutenberg
  • změnit typ nebo styl bloku
  • změnit zarovnání textu
  • řez písma je reprezentován ikonkami B (tučné – klávesová zkratka Ctrl-B) a I (kurzíva – klávesová zkratka Ctrl+I). Pak následuje možnost přidat odkaz (klávesová zkratka Ctrl+K)

Další vlastnosti textu a textového bloku můžete najít v pravém panelu na záložce Blok. Zde si můžete změnit velikost písma, a to předdefinovaným stylem (výchozí, střední, normální, velké, obrovské a vlastní) a nebo zadáte vlastní velikost v číselné formě.

Můžete také určit, zda se má použít tzv. efekt drop cap, nebo-li první písmeno odstavce velké.

V další části nastaveni je také možnost změnit barvu textu nebo pozadí textu. V části Pokročilé můžete bloku přidat css třídu.

Obrázek

Jak přidat text a obrázek - Gutenberg

V případě, že chcete přidat obrázek, přejděte k editaci příspěvku a v obsahové části obrazovky najeďte myší na znaménko plus pod posledním blokem. Z nabídky bloků vyberte Běžné bloky > Obrázek.

Po vložení bloku do obsahu se vám nabídnou tří možností, jak vložit obrázek:

Jak přidat text a obrázek - Gutenberg
  • nahrát – tato volba vám otevře okno, s jehož pomocí vyberete obrázek z vašeho zařízení a nahrajete přímo do příspěvku
  • knihovna médií – tato volba vám otevře knihovnu médií, kde si můžete vybrat z již nahraných obrázků
  • vložit z URL adresy – u třetí volby musíte znát absolutní adresu k obrázku, který chcete vložit

Po vložení obrázku můžete měnit vlastnosti daného obrázku. V liště těsně nad obrázkem můžete změnit styl bloku, a to buď klasické rohy, nebo zakulacené.

Hned vedle se nachází možnost zarovnáni obrázku, a to vlevo, vpravo, na střed, plná šířka příspěvku/stránky nebo plná šířka obrazovky.

webspecialista cz text obrazek gutenberg nastaveni obrazku Jak přidat text a obrázek - Gutenberg

Obrázek má také možnost sloužit jako odkaz. To znamená, že po kliknutí na něj můžete návštěvníka nasměrovat na konkrétní obsah. Tuto volbu najdete vedle možnosti nahrazení jiným obrázkem. Pod obrázkem můžete také zadat jeho popisek.

Pokud potřebujete, máte možnost měnit i velikost obrázku, a to tak, že najedete na okraj obrázku a jednoduchým tažením za okrajové lišty nastavíte velikost, jakou potřebujete.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek pomohl a ukázal vám, jak přidat text a obrázek do příspěvků/stránek s pomocí editoru Gutenberg.

Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). Pokud potřebujete s něčím poradit, najdete mě na profesní síti LinkedIn, nebo jako správce WordPress skupiny na sociální síti Facebook.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 2 =

Pin It on Pinterest