Jak si vybrat téma příspěvku – Jak psát blog

V tomto příspěvku ze série Jak psát blog bych vám rád ukázal, jak vybrat téma příspěvku a jeden ze způsobů, jak postupuji při psaní já. Podíváme se na to, jaké konkrétní kroby by jste měli dodržovat a proč jsou důležité.

Tak s chutí dotoho.

Trochu teorie

Výběr správného tématu, o kterém budete psát na svém blogu, je zásadní, pokud chcete napsat příspěvek, který zaujme čtenáře.

Psát o tom, co vás zajímá a baví je sice hezké, ale pro vaše čtenáře častokrát nezajímavé, někdy až nudné.

Spěch při výběru tématu může způsobit, že se budete odebírat se svým blogem špatným směrem a budete ztrácet nejen svůj osobní čas, ale i čtenáře.

Ukažme si tedy společně několik nápadů, jak si vybrat téma příspěvku a posunout se v cestě za vyšší čteností a návštěvností vašeho blogu.

Pokud by jste potřebovali podrobnější informace o tom, jak administrovat redakční systém WordPress, přečtěte si prosím sérii příspěvků nazvanou WordPress základy.

Jak vybírám téma příspěvku já?

  1. Pokaždé, když přijde myšlenka na zajímavé téma, zapíšu si téma do poznámek. Obvykle je to tehdy, když dělám úplně něco jiného. A nejčastěji při jízdě vlakem nebo při běhu. K poznámkám používám buď deník (s technikou Bullet Journal), nebo službu Evernote s aplikací pro telefon.
  2. Třikrát do týdne se do těchto poznámek podívám a vyberu dvě témata, která se mi aktuálně zdají přínosná. Tato dvě témata pak podrobuji bližšímu zkoumání v podobě myšlenkového brainstormingu.
  3. Po ukončení brainstormingu mám příspěvek a jeho téma v podobě klíčových slov a jednotlivých textových pasáží, které pospojuji dohromady tak, aby dávali smysl.
  4. Následně nechám příspěvek „uležet“ (abych získal odstup a nadhled) a vrátím se k němu později. To samé provedu s druhým vybraným tématem.

Tyto čtyři body, které jste si právě přečetli, dělám vždy, když chci na svém blogu zveřejnit nový příspěvek.

Další faktory

Je důležité poznamenat, že to nejsou jediné faktory, které jsou pro výběr tématu klíčové. Následují tyto:

  1. to, jak si vybrat téma příspěvku je přímo závislé na tom, co potřebují vaši čtenáři. Pokud jste zachytili mezi čtenáři potřebu recenzí knih pro děti, začněte s recenzemi. Identifikujte potřeby svého publika.
  2. představte si, jak váš příspěvek čte konkrétní čtenář a jak jej vnímá. Pobavilo ho to? Zjistil konkrétní informace, kvůli kterým přišel? Představte si své publikum.
  3. pište příspěvky na témata, která jsou trvanlivá a zajímá ostatní. Váš blog a vaše snaha zapadne v davu, pokud budete psát o tématech, která nejsou zajímavá nebo s časem ztrácejí hodnotu. V tomhle vám pomůže např. služba Google Trends.
  4. Vždy, a to bez výjimky, by jste měli v jednom příspěvku psát vždy na jedno téma. Mix témat v jednom příspěvku není dobrý nejen pro uživatele, ale i pro vyhledávače. A dobře napsaný příspěvek je zajímavý jak pro Google a Seznam, tak pro mě jako čtenáře. Myslete na to, až bude vybírat téma a rozebírat jej v příspěvku do hloubky.

Když přemýšlíte nad tím, jaké téma vybrat pro další příspěvek na blogu, opravdu si na to vyhraďte čas. Paradoxně vám to mnoho času ušetří. Při výběru si pište poznámky a používejte přitom vyhledávače. Stěžejní při výběru tématu je také analýza klíčových slov, jeden z oborů SEO. Tu si probereme v dalším příspěvku v této sérii.

Tak, a to je pro tuto chvíli vše. Pokud chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další inspirativní čtení), nebo se můžete přidat do Facebookové skupiny Jak vytvořit a psát blog – rady, tipy triky. Potřebujete-li další odborné rady ohledně blogu, najdete mě také na profesní síti LinkedIn.

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + 18 =