5 tipů jak správně napsat úvod příspěvku
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: Jak psát blog
Dne: 3. 7. 2020
Úvod příspěvku je stejně důležitý, jako nadpis. Má za úkol vtáhnout čtenáře do textu a navnadit jej k dalšímu čtení. proto by neměl být nudný a dlouhý. Pojďme se tedy společně vydat na cestu poutavých úvodů a ukažme si, jak správně napsat úvod příspěvku.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V tomto příspěvku z kategorie Jak psát blog bych vám rád vysvětlil, jak správně napsat úvod příspěvku a vyhnout se trapasům a nudě. Pokud si zrovna s tímhle tématem nevíte rady, pohodlně se usaďte a dočtěte příspěvek až do konce.

Tak s chutí do toho.

Jak už jsem napsal dříve, titulek je to nejdůležitější, co v příspěvku existuje. Upoutá pozornost a navnadí čtenáře. Druhou nejdůležitější částí pak je úvod příspěvku. A jak tedy uvést čtenáře do obsahu příspěvku? Jak správně napsat úvod příspěvku?

Nahledový obrázek k příspěvku Jak správně napsat úvod příspěvku

Tady je seznam pěti způsobů, jak můžete začít.

1. Otázky

Častou technikou, jak uvést čtenáře do obsahu jsou otázky. Zeptejte se na otázku s jedinou odpovědí nebo na otázku, která je s tématem blogu úzce spjata. Např. Chcete zjistit, proč je WordPress nejlepší platforma pro blog? nebo Víte, jak postupovat při zapomenutí hesla do WordPress administrace?

Otázky s jednoduchými odpověďmi v lidech vzbuzují zvědavost a mírné napětí. I přesto, že čtenář zná tu svou odpověď, přirozeně chce zjistit i tu vaši, protože si chce potvrdit svou pravdu.

2. Úvod odjinud

Tenhle způsob můžete používat pouze tehdy, dokážete-li plynule přejít z obsahově nesouvisejících úvodních slov do tématu, o kterém chcete psát. A mnohem účinnější se stane tehdy, když píšete třeba jako já o technickém oboru a najednou se čtenáři dozví, že jste si při seznamování se svou ženou udělali obrovský trapas, což s tématem vašeho blogu vůbec nesouvisí.

3. Příběh

Technika příběhu je dost podobná technice úvod odjinud. Pokud je váš blog např. součást firemní prezentace, je povětšinou hodně formální. Zkuste hned na začátku své čtenáře překvapit tím, že s nimi budete sdílet malý kousek svého osobního příběhu. Jsem přesvědčen o tom, že je to zaujme a hlavně „přinutí“ číst dál.

Příběhy totiž táhnou už od pradávna, kdy se vyprávěly u ohniště v kruhu nejbližších. nakonec humorná historka z dovolené je skvělý úvod pro váš příští příspěvek.

4. Úvodní slib

Dalším hezkým způsobem, jak správně napsat úvod je slib. Hned v úvodu řekněte jasně, co v příspěvku čtenář najde a slibte mu, že danou problematiku po přečtení příspěvku vyřeší.

Např. „V tomto příspěvku bych vás rád naučil, jak správně napsat úvod příspěvku. Pohodlně se usaďte, dejte si kávu a čtěte dál.“

5. Představivost čtenáře

Zapojte představivost čtenáře. Nastiňte hned v úvodu příspěvku, co by se mohlo stát, kdyby danou věc, o které aktuálně chcete psát, neudělal. Tato forma úvodu příspěvku může mít dvě podoby:

Pozitivní

„Zkuste si představit, jak váš blog díky skvělým úvodům a obsahu navštěvuje spousta potencionálních zákazníků.“

Negativní

„Představte si, jaká pohroma může nastat v případě, že se nenaučíte prezentaci vaší firmy zálohovat.“

TIP: Pokud potřebujete poradit s výběrem tématu příspěvku, doporučuji přečíst si předchozí příspěvek s názvem Jak si vybrat téma příspěvku.

Ne vždy lze všechny techniky použít. Proto mějte na paměti, že každá z nich musí být vždy spojena s nadpisem a obsahem příspěvku. Když v úvodu příspěvku slíbíte, že čtenáře naučíte vařit polévku minestrone, v obsahu to splňte, jinak bude čtenář zklamaný a váš blog si spojí s negativní emocí.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám těchto pět tipů vysvětlilo, jak správně napsat úvod do příspěvku. Pokud chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby vám neunikly žádné další příspěvky na toto téma).

V případě, že potřebujete konkrétní rady ohledně vašeho webu, najdete mě na síti LinkedIn nebo jako administrátora WordPress skupiny pro začátečníky na Facebooku.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen − 6 =

Pin It on Pinterest