Jak upravit příspěvek – Gutenberg – WordPress základy
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 21. 4. 2020
Častokrát se stává, že při psaní příspěvku na blogu zjistíte o tématu nové věci a je potřeba je do příspěvku doplnit. Ukažme si tedy, jak upravit příspěvek. Nesejde na tom, zda jeden nebo víc naráz.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád vysvětlil, jak upravit příspěvek v redakčním systému WordPress, vytvořený v blokovém editoru Gutenberg.

Tak s chutí dotoho

Jak upravit příspěvek

K úpravě příspěvku se dostanete přes hlavní panel vpravo a položku Příspěvky > Seznam příspěvků. Když v tomto seznamu najedete na název již vytvořeného příspěvku, objeví se nabídka s těmito možnostmi:

 • Upravit
 • Rychlé úpravy
 • Odstranit (zvýrazněno červeně)
 • Zobrazit

Pokud tedy potřebujete doplnit další obsah do konceptu nebo publikovaného příspěvku, klikněte na Upravit. Objeví se vám obrazovka editoru Gutenberg, kterou jsem popsal v příspěvku s názvem Jak vytvořit příspěvek – Gutenberg – WordPress základy.

Pro přidání obsahu do příspěvku v editoru Gutenberg se používají bloky, které můžeme jednoduše rozdělit na obsahové a strukturální.

Strukturální bloky

 • Rozdělení stránky
 • Sloupce
 • Skupina
 • Tlačítka
 • Media a text
 • Pokračování textu
 • Vodorovná čára
 • Mezera

Obsahové bloky

 • Odstavec
 • Nadpis
 • Citace
 • Seznam
 • Video
 • Obrázek
 • Galerie
 • Audio
 • Úvodní obrázek
 • Soubor

Aby byl seznam úplný, je potřeba taky myslet na widgety a formátovaní. Poslední možností pro vkládaní obsahu je ještě externí obsah. Gutenberg s pomocí těchto bloků načte obsah externích služeb, jako je Facebook, Twitter, SoundCloud, SlideShare nebo Thumblr.

Nastavení a editace obsahu

Ukažme si tedy, jak tyto bloky používat v praxi. Vytvoříme si tedy nový příspěvek (v hlavním menu Příspěvky > Vytvořit příspěvek). Do horního pole zadáme název příspěvku. Vpravo dole pod názvem najdete znaménko plus (nachází se i nahoře, hned vedle loga WordPress), s jehož pomocí přidáme textový blok.

webspecialista cz jak upravit prispevek blok Jak upravit příspěvek - Gutenberg - WordPress základy

Jakmile do bloku napíšete text, je možné jej editovat s pomocí funkcí v hlavním nástrojovém panelu nahoře nebo v bočním panelu vpravo v záložce blok.

webspecialista cz jak upravit prispevek blok editace Jak upravit příspěvek - Gutenberg - WordPress základy

Hromadné úpravy příspěvků

Kromě úprav jednotlivých příspěvků máte také možnost dělat hromadné úpravy již vytvořených příspěvků. Tyto úpravy se však netýkají konkrétního obsahu, ale přiřazovaní štítků, změny autora nebo kategorie příspěvku a změny stavu (publikováno, koncept, soukromé nebo čeká na schválení).

Aby jste tyto hromadné úpravy mohli provádět, označte si s pomocí zaškrtávacího pole příspěvky, u nichž chcete tyto změny provést a z vysouvací nabídky nad seznamem příspěvků vyberte upravit a stiskněte tlačítko použít.

webspecialista cz jak upravit prispevek hromadna uprava Jak upravit příspěvek - Gutenberg - WordPress základy

Dostanete se do módu hromadných úprav, kde s pomocí jednotlivých zaškrtávacích polí a vyjížděních nabídek měníte parametry označených příspěvků.

Tuhle funkci můžete například využít v době, kdy příspěvkům s podobnou tématikou chcete přiřadit stejný štítek nebo kategorii, případně můžete povolit/zakázat komentáře.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek srozumitelně vysvětlil jak upravit příspěvek v blokovém editoru Gutenberg. Jestli chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další užitečné příspěvky). Pokud potřebujete poradit, najdete mě na LinkedIn nebo jako správce WordPress skupiny na sociální síti Facebook. Pokud se vám příspěvek zdá užitečný, můžete jej sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 + 9 =

Pin It on Pinterest