Jak vybrat a nainstalovat plugin – WordPress základy

V tomto příspěvku ze série WordPress základy bych vás to rád naučil, jak vybrat a nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress Dříve, než si ukážeme, jak na to, vysvětlíme si, co to vlastně plugin je a k čemu slouží.

Plugin je jednoduše řečeno kus kódu/mini aplikace, která rozšiřuje funkčnost wordpressu. Existuje ve formě krátkého kódu v jazyce php nebo několika souborů php zabalených do archivu s koncovkou .zip, který si stáhnete a nainstalujete do wordpressu.

Výběr pluginu

Dřív, než si do vyhledávače zadáte termín wordpress plugin, odpovězte si na otázku, jaké funkce potřebujete do redakčního systému přidat.

Častokrát se jedná o rezervační pluginy pro restaurace, pluginy pro zabezpečení nebo zálohování wordpressu atd. S pluginy je to stejné jako s šablonami. Můžete je hledat na internetových tržištích typu CodeCanyon, nebo kupovat na stránkách jednotlivých vývojářú nebo vývojářských týmů, jako třeba Elegant Themes.

Placené vs. zdarma

Zatím co pluginy dostupné z administrace wordpressu jsou zdarma (depozitář wordpress.com), většina ostatních jsou k dispozici po zakoupení licence (nebo jsou to omezené free verze placených pluginů).

Kompatibilita

Zatím co pluginy pro rozšíření funkcí wordpressu jsou považovány za velký plus, jsou zároveň i mínusem. Mnoho pluginů vzhledem ke své nedoladěnosti může generovat neúplný nebo nevyladěný kód a způsobit nefunkčnost wordpressu. Aby k těmto chybám nedocházelo, instalujte pluginy s rozumem a ty, jež programátoři a programátorská studia dlouhodobé vyvýjejí a pravidelně aktualizují. A to nejen z bezpečnostních důvodů, ale i možných konfliktů kódu.

Instalace

Existují dvě možnosti, jak nainstalovat pluginy do redakčního systému wordpress. A to z administrace nebo s pomocí protokolu ftp.

Administrace – depozitář

Na hlavním panelu přejděte na Pluginy > Instalace pluginů. Vpravo nahoře najdete vyhledávací pole, s jehož pomocí můžete vyhledávat v depozitáři pluginů pro wordpress. Pro vyzkoušení zadejte frázi All in One WP Security.

Poté, co najdete plugin, kliknětena tlačítko Instalovat  a nechte, ať wordpress vybraný plugin nainstaluje. Pod tlačítkem máte také odkaz na zobrazení podrobností o pluginu, což vřele doporučuji. Jsou tam informace o kompatibilitě s poslední verzí wordpressu, hodnocení uživatelů atd.

Po instalaci je ještě nutné plugin aktivovat. To zajistíte tak, že stisknete tlačítko Aktivovat. Od teď můžete plugin plně používat.

Administrace – soubor .zip

Druhá možnost, jak nainstalovat plugin z administrace wordpress webu je s pomocí funkce nahrávání souborů .zip. Přejděte tedy v hlavním panelu na položku Pluginy > Instalace pluginů. V horní části stránky najdete tlačítko Nahrát plugin.

Na následující obrazovce s pomocí tlačítka Vybrat soubor vyberte instalační soubor s koncovkou .zip, který jste obdrželi při zakoupení pluginu. Jakmile vyberete soubor, zviditelní se tlačítko Instalovat

Poté, co wordpress dokončí instalaci, zobrazí tlačítko pro aktivaci pluginu. nyní se můžete přesvědčit o tom, že pluginje úspěšně nainstalován a aktivní. Stačí v hlavním panelu přejít na položku Pluginy > Přehled pluginů. Na této obrazovce můžete také pluginy deaktivovat a následně smazat.

Ftp

Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujete instalovat plugin přes ftp, přečtěte si předchozí příspěvek Jak používat ftp protokol a program FileZilla. Instalační soubory pluginů se nahrávají do složky wp-content/plugins.

Pozor na zdroj

K závěru bych ještě chtěl upozornit na jeden velký nešvar – a tím jsou warez pluginy. To jsou takové, které někdo upravil tak, aby se za ně nemuselo platit a mohli je využívat všichni. Nejen že je to nezákonné, ale i nebezpečné. Plugin může být upraven tak, aby v sobě měl „zadní vrátka“, to jest kód, s jehož pomocí se útočník později dostane do administrace a způsobí mnoho škod (spamový komentář, přesměrování stránek, zobrazování reklamy warez a porno webů, nežádoucí odkazy atd.). V tom horším případě vám web doslova ukradne.

Doporučuji tedy nakupovat a instalovat pluginy pouze ze spolehlivých zdrojů a s original licencí. Sice je hezké, že jednorázově ušetříte třeba 1000 Kč, ale následně za odvirování zaplatíte 15 000 Kč. V neposlední řadě pomůžete vývojářům, aby plugin dále vyvíjeli a aktualizovali.

Doufám, že vám tento návod pomohl a naučil vás, jak nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress. Pokud se vám příspěvek líbil, přihlaste se k odběru newsletteru (na konci stránky). Můžete mě také najít na sociální síti LinkedIn nebo Facebook, případně můžete příspěvek sdílet s přáteli.

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + 14 =