webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

Jak vybrat a nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress

J

Pluginy jsou pro redakční systém WordPress velmi důležité, protože výrazně rozšiřují jeho funkce a využitelnost redakčního systému WordPress v různých projektech. Pojďme se tedy podívat na to, jak vybrat a nainstalovat plugin.

V tomto příspěvku z kategorie Pluginy bych vám rád vysvětlil, jak vybrat a nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress. Pokud si zrovna s tímhle tématem nevíte rady, pohodlně se posaďte a dočtěte příspěvek až do konce.

Obsah příspěvku

Plugin je určitý kus kódu, který v redakčním systému WordPress zpřístupní požadované funkce. Z této jednoduché definice je jasné, že za plugin můžeme také považovat kus kódu, který administrátor vloží do souboru function.php. Nemusí se tedy jednat pouze o ty kusy kódu, které se instalují ze zip souborů nebo z administrace webu.

Definice slova plugin
1

Jak vybírat pluginy?

správný výběr je klíčový

Vybrat pluginy není jednoduchá záležitost. Jen v depozitáři webu wordpress.com jich je k dispozici přes padesát tisíc. Jedná se jak o jednoduché malé pluginy pro sdílení příspěvků na blogu, tak o komplexní pluginy pro nastavení technického SEO na webu. Pro všechny ale platí, že jsou zdarma.

Kromě těch, co jsou dostupné bez poplatků jsou k dispozici také placené, jejichž cena může začínat na 12$ s horní hranicí ceny kolem 75$. Některé mají jednorázový poplatek, jiné roční licenci, která se po skončení tohoto období musí obnovit novou platbou.

V případě pluginů s Lifetime nebo Ultimate licencí se ale cena může pohybovat v řádech stovek dolarů. Tyto licence však umožňují neomezené použití pluginu, takže je cena obhajitelná.

Ať už se ale jedná o plugin zdarma, nebo placený, pro výběr pluginu platí tato pravidla:

 • Kdo je autorem/autorkou pluginu? Jedná se o jednotlivce, nebo vývojářské studio?
 • Jaké má plugin hodnocení/komentáře od současných uživatelů
 • Splňuje plugin všechny naše požadavky na funkce, nebo bude potřeba něco upravit/doprogramovat?
 • Je plugin kompatibilní s šablonou/editorem obsahu?
 • Jak autoři pluginu řeší konflikty kódu hlášené současnými uživateli?
 • Reagují autoři pluginu na dotazy uživatelů v diskuzích?
 • Je k dispozici kompletní dokumentace k instalaci/užívání pluginu (příspěvky na blogu, znalostní báze atd.)?
 • Jaké má plugin doporučené technické požadavky pro správný a plynulý chod.
 • Je plugin kompletně přeložený do českého jazyka? Pokud ne, je možné jej přeložit?

Jak už jsem naznačil, důležitou součástí výběru pluginu je také cena. Proto dřív, než investujete do licence, detailně si odpovězte na otázky výše.

Špatně zvolený plugin může znamenat nejen ztrátu času při jeho instalaci a nastavení, ale také zbytečnou ztrátu finančních prostředků a navýšení rozpočtu pro zprovoznění webu.

A pokud vám některá z funkcí u pluginu není jasná, nebo si jí nejste jistí, nejlepší cestou, jak pochybnosti vyvrátit, je přímý dotaz na autora/y pluginu nebo plugin vyzkoušet v demo ukázce (pokud je na stránkách prodejců/vývojářů tato možnost dostupná).

2

Jak nainstalovat pluginy?

je to snadné, nemusíte mít strach

Stejně jako u šablon pro redakční systém WordPress, i v případě pluginů máme na výběr dvě možnosti instalace pluginu.

První a jednodušší variantou je instalace přímo z administrace, druhá možnost, trochu obtížnější, je instalace pluginu přes FTP protokol.

Pojďme se krok za krokem podívat na obě varianty instalace pluginu, ať víte, která z nich je pro vás ta přijatelnější.

3

– přes administraci

jednodušší způsob instalace
První způsob instalace pluginu je přes administraci WordPressu
 1. Stáhněte si instalační soubor zip, který máte k dispozici od autorů pluginu
 2. Přihlaste se do administrace vašeho webu a přejděte v hlavním panelu vlevo na položku Pluginy > Instalace pluginů
 3. Na stránce nahoře najdete tlačítko Nahrát plugin
 4. S pomocí tlačítka Vybrat soubor vyberte instalační zip soubor pluginu, který jste získali od tvůrců pluginu
 5. Volbu souboru potvrďte a v administraci zvolte Instalovat
 6. Poté, co instalace proběhne v pořádku, musíte ještě plugin aktivovat. Pokud to plugin vyžaduje, zadejte v nastavení pluginu licenční klíč, který vám společně se zip souborem poskytne tým vývojářů, zpravidla v uživatelském účtu jejich webu
4

– přes FTP

Druhý způsob, jak nainstalovat plugin je přes FTP - např. s pomocí programu FileZilla
 1. Stáhněte si ze stránek vývojářů instalační zip soubor pluginu a rozbalte si jej ve svém zařízení
 2. Ve vzniklé složce se nachází veškeré soubory pluginu, které jsou potřeba ke správné instalaci a chodu
 3. Nyní si zapněte svůj FTP program (já používám program FileZilla) a s pomocí přihlašovacích údajů se přihlaste na ftp hostingu
 4. Přejděte v adresářové struktuře do hlavní složky, kde je nainstalován WordPress (častokrát se jmenuje www nebo stejně jako vaše doména)
 5. Následně v adresářové struktuře WordPressu najděte složku wp-content/plugins/ a překopírujte sem složku se soubory pluginu
 6. Poté přejděte do administrace WordPressu a přejděte na položku Pluginy > Přehled pluginů. V tomto seznamu pluginů najděte ten, který jste instalovali a aktivujte jej
 7. Pokud to plugin vyžaduje, zadejte v jeho nastavení také licenční klíč, aby jste od vývojářů měli zaručené nové aktualizace
5

Pár slov na závěr

Pozor na ceny / licence

Často se v diskuzích zmiňuje, že čím více pluginů je v administraci nainstalováno, tím je web pomalejší. Což je hodně sporné. Vždy totiž záleží na tom, jak funguje celek, ale i jeho jednotlivé části. Web může fungovat, i pokud na něm bude 40+ pluginů. Ale taky platí, že pluginy musí být aktuální a kvalitně napsané.

Stejně tak platí, že i jeden nebo dva špatně napsané pluginy mohou radikálně zpomalit nebo úplně rozbít celý web. Pak je nutné jej odinstalovat (nebo smazat na ftp) a najít si adekvátní náhradu. Případně si danou funkci nechat naprogramovat od programátora na míru.

Pokud jste tedy před rozhodováním, jaké pluginy pro svůj projekt zvolit, buďte prosím obezřetní a věnujte výběru maximální možnou pozornost.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek vysvětlil, jak vybrat a nainstalovat plugin do redakčního systému WordPress. Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další příspěvky).

V případě, že potřebujete konkrétní rady ohledně vašeho webu, najdete mě na sociální síti síti LinkedIn nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku.

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Kategorie blogu

Štítky

Instagram