Jak vybrat a nainstalovat šablonu
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 8. 3. 2020
V dnešním příspěvku ze série WordPress základy bych vás rád naučil, jak vybrat a nainstalovat šablonu do redakčního systému WordPress. Dříve ale, než si ukážeme, jak se šablony instaluji, vysvětleme si, co to vlastně šablona je a k čemu slouží.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku ze série WordPress základy bych vás rád naučil, jak vybrat a nainstalovat šablonu do redakčního systému WordPress. Dříve ale, než si ukážeme, jak se šablony instaluji, vysvětleme si, co to vlastně šablona je a k čemu slouží.

Šablona je velmi jednoduše řečeno kabát vašeho webu. Sama osobě nevytváří obsah, pouze slouží k jeho zobrazení. Šablony jsou základní součástí instalace wordpressu. Každý rok vydají vývojáři wordpressu novou. Tu poté stačí jen aktivovat v administraci a web můžete začít používat. Nutno dodat, že tyto šablony jsou vhodné především pro blogy, ne e-shopy nebo diskuzní fóra. Vřele doporučuji jednu z těchto základních šablon ponechat v administraci jako záložní pro případ, že by selhala šablona, kterou jste si zakoupili externě.

Výběr šablony

Dříve, než si začnete ve vyhledávačích zadávat termín wordpress šablona, odpovězte si na otázku, k jakému účelu má váš budoucí web sloužit. Účelů může být samozřejmě několik. Pokud například potřebujete vytvořit e-schop, kde budete prezentovat/prodávat své zboží, nemůžete vyhledávat šablonu pro firemní blog nebo diskuzní forum a naopak. Existují ale šablony, převážné placené, které zvládají hned několik účelů naráz, to jest umí zobrazit diskuzni fórum, produkty na prodej nebo články na firemním blogu.

Placené vs. zdarma

Stejně jako můžete nacházet při vyhledávání stovky šablon zdarma, existuje i tisíce placených šablon, ať už od jednotlivých vývojářů, nebo celých programátorských týmů. Šablony pak můžete najít buď na internetových tržištích (nejznámější je ThemeForest) nebo na stránkách programátorských týmů, které mají častokrát k dispozici i pluginy (například Elegant Themes).

Šablony zdarma obecně neposkytují tolik možností nastavení a nemají vysokou úroveň grafického zpracování. Placené šablony Jsou pak opakem. Jsou aktualizované a mají vlastní grafiku i možnost importu demo obsahu. Častokrát také obsahují zabudovaný builder, který usnadňuje tvorbu obsahu. To se však může stát i velkou nevýhodou (zpomalení načítání webu, nepřehlednost kodu, obtížnější přizpůsobení konkrétním potřebám atd.)

Pokud jste se rozhodli šablonu zakoupit, dostanete instalační balíček, který obsahuje grafické soubory šablony, php soubory, které určují funkce a css soubory, které stanoví, kde a jak se má obsah webu zobrazit. V případě instalace free šablony z depozitáře wordpress.org stačí po vyhledání šablony kliknout na tlačítko Instalovat. Hned poté je nutné ještě šablonu aktivovat a obsah stránek se následně bude zobrazovat podle této šablony.

Kompatibilita

Dříve, než se pustíte do instalace jakékoliv šablony, ověřte si, že je aktualizovaná a kompatibilní s poslední nebo předposlední verzí wordpressu a zda je kompatibilní s pluginy, které ve své administraci pro chod webu používáte. Tyto informace by se měli zobrazovat v místě, odkud šablonu nakupujete (webtrhy typu ThemeForest) nebo vám je na dotaz musí sdělit vývojář či vývojářské studio, od kterého jste si šablonu zakoupili. Je dobré si připomenout, že nekompatibilita pluginů a šablon může způsobit pád celého wordpressu. Proto k instalaci přistupujte opatrně.

Šablona v administraci může mít tři stavy: instalovaná, neaktivní, neaktualizovaná. Je třeba pečlivě stav vaší šablony hlídat a mít na paměti, že jakákoliv změna těchto stavů může mít špatné následky na váš web.

Instalace šablony

Administrace

Přihlaste se do administrace a z nástěnky wordpressu přejděte do části Vzhled > Šablony.Na této stránce uvidíte ty šablony, které jsou ve wordpressu již nainstalovány. Ale pouze jedna bude mít pod svým náhledovým obrázkem pruh s nápisem aktivní. Podle této aktivní šablony se nyní zobrazují vaše stránky.

webspecialista sablony vyber a instalace 1 Jak vybrat a nainstalovat šablonu

V horní části stránky najdete tlačítko Instalovat. S jeho pomocí se dostanete na stránku Instalovat šablony. Nyní máte na výběr dvě možnosti. Buď si vyhledáte šablonu z depozitáře přes vyhledávací pole Vyhledat šablony (vpravo nahoře), nebo si do administrace nahrajete instalační soubor šablony, kterou jste si zakoupili nebo stáhli z externího zdroje.

Pokud si chcete vyzkoušet šablony z depozitáře, vyhledejte si je přes zmíněné pole. Pokud neznáte název šablony, můžete zkusit také Nejoblíbenější šablony, Nejčastěji používané, Nejnovější nebo zkusit vyhledávat podle požadovaných vlastností (dva sloupce v layoutu, widgety v patičce atd.).

webspecialista. sablony vyber a instalace 2 Jak vybrat a nainstalovat šablonu

Druhou variantou, jak nainstalovat šablonu do redakčního systému WordPress je nahrát instalační archív s koncovkou .zip Stiskem tlačítka Nahrát šablonu odkryjete jednoduchý formulář pro nahrávání šablon.Následně vyberete archív z vašeho pc a volbu potvrdíte.

Jakmile se šablona úspěšně nainstaluje, je důležité ji s pomocí zobrazeného odkazu aktivovat. Před samotnou aktivací také doporučuji nechat si zobrazit aktuální náhled, aby jste věděli, k jakým změnám dojde po aktivaci.

Ftp

Další způsob, jak šablonu nainstalovat je použitím protokolu ftp. Pokud potřebujete vědět, jak používat ftp, přečtěte si příspěvek Jak používat protokol ftp a program FileZilla. Jakmile šablonu nahrajete do adresáře wp-content/themes, objeví se šablona v přehledu instalovaných šablon. Následně, pokud jste se rozhodli šablonu ihned používat, je nutné ji aktivovat.

Pozor na zdroj a licence šablon

K závěru bych ještě chtěl upozornit na jeden velký nešvar – a tím jsou warez šablony. To jsou takové, které někdo upravil tak, aby se za ně nemuselo platit a mohli je využívat všichni. Nejen že je to nezákonné, ale i nebezpečné. Šablona může být upravena tak, aby v sobě měla „zadní vrátka“, to jest kód, s jehož pomocí se útočník později dostane do administrace a způsobí mnoho škod (spamový komentář, přesměrování stránek, zobrazování reklamy warez a porno webů atd.). V tom horším případě vám web doslova ukradne. Doporučuji tedy nakupovat a instalovat šablony pouze ze spolehlivých zdrojů a s original licencí. Zde se opravdu nevyplácí šetřit.

Dřív, než si vybranou šablonu zakoupíte, je potřeba si položit základní otázky:

  1. Kdo je autorem šablony? Studio nebo jeden vývojář? Vytvořili víc šablon nebo jen jednu?
  2. Jaké má šablona hodnocení od zákazníků, kteří již šablonu koupily a používají?
  3. Jaké pluginy šablona podporuje? (případně překontrolovat kompatibilitu s pluginy, které již v administraci máte)
  4. Má šablona přesně ty funkce a vzhled, které pro svůj web potřebuji, nebo bude potřeba ji nějak upravit?
  5. Je šablona často aktualizovaná a kompatibilní s aktuální verzí wordpressu?
  6. Nevyskytuje se v diskuzi příliš mnoho neřešených konfliktů?
  7. Je šablona přeložena do češtiny?

Pevně doufám, že vás tento návod naučil, jak vybrat a nainstalovat šablonu do redakčního systému WordPress. Pokud se vám příspěvek líbil, přihlaste se k odběru newsletteru (na konci stránky). Můžete mě také najít na sociální síti LinkedIn nebo Facebook, případně můžete příspěvek sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sixteen − 3 =

Pin It on Pinterest