webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

Jak vybrat a nainstalovat šablony do redakčního systému WordPress

J

Výběr šablony již není pouze o volbě vzhledu. Doba se posunula a dnešní šablony častokrát obsahují i samotné obsahové editory, které uživatelům usnadňují tvorbu webu. Pojďme se tedy podívat, jak to s dnešními šablonami je.

V tomto příspěvku z kategorie Šablony bych vám rád vysvětlil, jak vybrat a nainstalovat šablonu. Pokud si zrovna s tímhle tématem nevíte rady, pohodlně se posaďte a dočtěte příspěvek až do konce.

Co je to šablona?
Šablona je velmi jednoduše řečeno budoucí/současný kabát vašeho webu. Převážně slouží k zobrazení obsahu. Jak jsem ale uvedl v úvodu, dnes již může obsahovat spoustu funkcí, včetně obsahových editorů, které vám usnadní práci s obsahem (blogové příspěvky, produkty v eshopu, příspěvky v nápovědě atd.)

Definice termínu šablona

Obsah příspěvku

1

Výběr šablony

jak na to

Šablon pro váš budoucí web je na výběr obrovské množství. V základu je však můžeme rozdělit na placené a zdarma. Ty, co jsou zdarma jsou převážně demo ukázky těch placených a spíš výjimečně najdete takovou, která by kompletně splnila vaše požadavky bez toho, aby by někdo kódově nemusel upravovat. Placené mají tu výhodu, že kromě aktualizací a nových funkcí dostanete i podporu vývojářů v případě, že nastane nějaká chyba.

Šablony jsou tematicky rozdělené podle témat a způsobu použití. Můžete se tak setkat s šablonami pro restaurace, fotografy, realitní kanceláře, právníky atd. Grafika a layouty stránek v šabloně jsou tomu přizpůsobeny. Je potřeba také dodat, že jiné šablony budou pro prezentační weby a jiné pro e-shop nebo Knowledge Base. Tyto faktory je potřeba zvážit před výběrem a zakoupením.

Trochu jiná situace pak nastává v případě univerzálních šablon nebo frameworků, které již v základu mohou obsahovat rozvržení (layout) pro většinu běžných stránek, jako je Kontakt, O nás, E-shop, Často kladené otázky atd.

Ať už se ale jedná o placenou šablonu, nebo šablonu zdarma, o každé zvažované šabloně si zjistěte následující podrobné informace:

 • Kdo je autorem/autorkou šablony? Studio nebo vývojář/ka? Jakou práci má/mají za sebou?
 • Jaké má šablona hodnocení/komentáře od současných klientů?
 • Je potřeba dokoupit/instalovat další pluginy, aby šablona fungovala podle našich potřeb?
 • Splňuje šablona naše požadavky na vzhled/funkce, které potřebujeme, nebo bude potřeba něco dál doprogramovat?
 • Je šablona aktualizovaná a kompatibilní se současnou verzí WordPressu?
 • Jak autoři šablony řeší konflikty kódu a požadavky na funkce v diskuzích?
 • Je k dispozici kompletní dokumentace/databáze postupů (články na blogu, videa atd.)?
 • Jaké má šablona doporučené technické požadavky pro plynulý chod?
 • Je šablona přeložena do českého jazyka? Pokud ne, dá se přeložit?

V neposlední řadě je také důležitým prvkem cena šablony. Průměrná cena šablony pro WordPress na největším a nejznámějším internetovém tržišti Theme Forest se pohybuje kolem 60$, může však být i vyšší.

Chápu, že poměr cena/výkon je pro vás velmi důležitý. Proto dřív, než si zakoupíte šablonu, poměřte vůči ceně všechny body, které jsem zmínil výše v příspěvku. Špatný výběr šablony by se pro váš budoucí projekt mohl stát velkou chybou.

2

Instalace šablony

Jaké jsou možnosti

Jakmile si vyberete/koupíte šablonu, už zbývá pouze ji nainstalovat, případně nastavit. Stejně jako v případě pluginů, i u šablon máme dvě možnosti. Ta snadnější je instalace přes administraci redakčního systému WordPress. Ta druhá možnost je obtížnější, a to přes protokol FTP. Pojďme se tedy podívat na obě varianty.

3

– přes administraci

Jednodušší varianta pro začátečníky
Jeden ze způsobů, jak instalovat šablony je přes administraci WordPressu

První způsob je jednodušší a nevyžaduje speciální dovednosti. Proto je určen běžným uživatelům redakčního systému WordPress.

 1. Přihlaste se do administrace webu a v levém hlavním panelu přejděte na položku Vzhled.
 2. Zde se vám zobrazují instalované šablony. Jejich počet může být vpodstatě neomezený, ale pouze jedna jediná aktivní.
 3. Pokud jste čerstvě instalovali WordPress, budete mít v seznamu instalovaných základní šablony, které vývojáři každý rok přidávají do administrace zároveň s jednou velkou aktualizací.
 4. Pro instalaci vámi vybrané šablony máte nyní dvě možnosti: instalovat ji ze souboru zip, nebo použít vyhledávací pole, najít si šablonu třeba podle názvu a přímo ji nainstalovat.
 5. Pokud ale máte licenci a soubor zip, zvolte v horní části obrazovky instalovat šablonu.
 6. V jednoduchém formuláři vyberte instalační soubor šablony a volbu potvrďte.
 7. Pokud instalace proběhne správně, budete mít k dispozici náhled webu bez aktivace šablony. Pokud na webu mâte nějaký obsah, můžete vidět, jak se obsah bude s šablonou zobrazovat vaším návštěvníkům.
 8. Pokud jste s náhledem spokojeni, aktivujte šablonu. Pokud jste si šablonu koupily, zadejte licenční klíč, aby jste měli po celou dobu platnosti k dispozici aktualizace.
4

– přes FTP

Náročnější metoda pro pokročilé
Další způsob, jak instalovat šablony je přes FTP - přes program FileZilla

Druhý způsob je již trochu těžší. Vyžaduje znalost programu na protokol FTP (mě se osvědčil program FileZilla), znalost práce se soubory a znalost nastavení FTP účtu na hostingu. Pokud všechny údaje máte k dispozici, spusťte si program FileZilla a proveďte s následující kroky:

 1. V nabídce Soubor v hlavním horním panelu zvolte položku Správce míst.
 2. Klikněte na Nové místo a pojmenujte si jej třeba podle své domény.
 3. V pravé části okna musíte zadat přístupové údaje k FTP účtu, které najdete v administraci hostingu nebo v úvodním emailu, který vám příjde po registraci hostingu.
 4. U kolonky protokol doporučuji zvolit SFTP, aby jste měli jistotu bezpečného přenosu souborů na hosting. Je ale důležité si ověřit, zda vás hosting tento protokol podporuje.
 5. Instalační balíček s koncovkou zip si ve svém zařízení rozbalte a složku nahrejte do složek instalace vašeho webu. Konkrétně do složky wp-content/themes/
 6. Znovu se přihlašte do administrace webu, přejděte k položce Vzhled > Seznam šablon a aktivujte nahranou šablonu.

Pokud máte na webu spoustu nainstalovaných ale naktivních šablon, smažte je. Ponechejte si pouze aktivní šablonu, Child Theme (pokud na webu je) a jednu jako rezervní v případě technických potíží. Tohle nastavení je aplikováno i na tomto blogu, který právě čtete.

Tip od správce webů:
5

Child theme

Doplňková šablona pro administrátory

Pokud chci o šablonách mluvit komplexněji, je potřeba zmínit ještě jeden druh šablon, a tím jsou Child Theme. Child Theme, doslovně přeloženo dětské téma, slouží ke vkládání vlastních CSS a PHP kódů. Vkládají se do Child Theme především proto, aby při aktualizaci hlavní šablony nedošlo ke smazání vlastních individuálních úprav.

Child Theme nemůže fungovat samostatně, bez hlavní šablony, protože načítá základní CSS a PHP scripty z hlavní šablony. Instaluje se stejným způsobem jako klasická šablona a její soubory (a funkce) se mohou lišit co každý web, protože tyto šablony převážně vytvářejí zkušenější administrátoři pro snadnější úpravy vzhledu a funkcí webu.

Jako příklad bych uvedl univerzální šablonu Divi. V celosvětové komunitě uživatelů se našlo mnoho těch, jež si vytvořili vlastní Child Theme, s vlastní grafikou, styly a rozvržením či integrací pluginů.

Tyto tematické Child Theme následně prodávají na svých stránkách nebo oficiálním Divi eshopu Elegant Themes společně s dokumentací a importem demo obsahu. To usnadňuje a urychluje samotnou tvorbu webu. Ačkoliv by se to dalo pojmout jako ideální řešení, nicméně je potřeba zmínit, že to má své “mouchy” v podobě mnoha kódů v obsahu, který se v případě úprav špatně dohledává.

6

Šablony s funkcí FSE (Full site editing)

Pokročilé šablony s editorem Gutenberg

Společně s vývojem editoru Gutenberg, který je od verze 5.0 základním editorem redakčního systému WordPress se pomalu dostáváme k funkci Full Site Editing, která každému administrátorovi dá možnost mít plně pod kontrolou každou část šablony právě s pomocí bloků editoru Gutenberg.

Tahle funkce je známá především v editorech jako je Elementor Pro, Divi nebo Oxygen. V nich je v současnosti běžné upravovat jakýmkoliv způsobem záhlaví/zápatí webu. V editoru Gutenberg to zatím možné není.

Funkce FSE je v počátcích svého vývoje a šablon zatím není mnoho, proto bude hodně zajímavé sledovat, jak zareagují vývojáři šablon. Protože funkce v editoru Gutenberg sice bude nativní, ale je nutné, aby tuto funkci podporovali především šablony.

7

Pár slov na závěr

Pozor na licence a jejich ceny / podmínky

Pokud jste se rozhodli pořídit si placenou šablonu nebo zaúkolovat programátora na její vytvoření, dejte si pozor na licenční podmínky při nákupu nebo při dokončení šablony. Při nákupu si vždy z daného účtu stáhněte instalační soubory a poznamenejte si na bezpečné místo licenční klíč. Pokud máte na tuto práci někoho externě, vždy tyto dvě věci striktně vyžaduje.

Pokud šablonu programuje programátor, ujasněte si podmínky vlastnictví kódu ještě před tím, než začne pracovat. To proto, aby jste se v závěru nedostali do konfliktu s tím, že kód patří jemu bez možnosti jej upravovat/aktualizovat někým jiným. Tzv. vendor lock.

Licenci pro šablonu by vždy měl vlastnit majitel webu. Ušetříte si tak mnohé komplikace do budoucna.

A malé upozornění k závěru. Pokud člověk, se kterým jste se rozhodli spolupracovat, není schopen vám prokázat nákup licence oficiální cestou, nedoporučuji navazovat spolupráci. Je možné, že pro váš web chce použít warez šablonu, která je velkým bezpečnostním rizikem a v podstatě krádeží.

Nedávno jsem řešil situaci jedné klientky, která chtěla ušetřit a nedbala na bezpečnost svého eshopu. Následné odvirování ji stálo necelých 8 000 Kč. Roční licence kvalitních šablon stojí průměrně 1500 Kč.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek vysvětlil, jak vybrat a nainstalovat šablonu do redakčního systému WordPress. Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další příspěvky).

V případě, že potřebujete konkrétní rady ohledně vašeho webu, najdete mě na síti LinkedIn nebo jako administrátora facebookové WordPress skupiny pro začátečníky.

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Kategorie blogu

Štítky

Instagram