webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

7 otázek, které si musíte položit před výběrem hostingu

7

Jednou z nejdůležitějších součástí každé on-line prezentace nebo e-shopu je hosting. Jeho výběr je stejně důležitý jako název domény nebo struktura webu. O hostingu a jeho výběru je potřeba přemýšlet s nadhledem a odstupem.

Špatným výběrem si totiž můžete způsobit mnoho potíží, a to jak v rychlosti vytvořeného webu, tak v jeho dostupnosti.

Jak si správně vybrat hosting a na co se ptát

Hosting může být úzce spojen s výběrem domény, jím ověření a registrací. Pokud potřebujete poradit, jak vybrat doménu, přečtěte si předchozí příspěvek s názvem 11 tipů pro jednoduchý výběr domény.

1

Co je hosting?

Vysvětlení pojmu

Webhosting je služba, která umožňuje zveřejnit vaše webové stránky online a zpřístupnit je na internetu. Když si zakoupíte plán webhostingu, pronajímáte si hostingový prostor na serveru (serverech) poskytovatele webhostingu; zde jsou uloženy všechny stránky, soubory, média a data vašeho webu.

Poskytovatelé webhostingu vám poskytují příslušné hostingové služby. Budují a udržují infrastrukturu, technologie a vhodné zdroje, aby zajistily nepřetržitý bezpečný provoz a vysoký výkon vašeho webu.

Uživatelé zadají adresu vašeho webu (název domény) ve svých prohlížečích. Hostingový server jim doručí vaše webové stránky.

2

Proč je důležitý kvalitní hosting?

Rychlost, spolehlivost

Hlavně proto, aby jste v dnešním, vysoce konkurenčním prostředí měli před konkurencí náskok. Zkuste si představit, k jakým ztrátám může dojít v případě, že je váš e-shop několik hodin nedostupný kvůli výpadku hostingu.

Ztráty mohou být nejen finanční, ale utrpí i vaše reputace a značka. A to jen proto, že jste zvolili levný hosting za 20 Kč měsíčně, který má technické výpadky.

Kromě samotné technické dostupnosti je také důležitou součástí hostingu zabezpečení proti DDoS útokům atd. Pojďme si tedy podrobněji ukázat, jaké otázky je zapotřebí si klást při výběru hostingu.

3

7 otázek, které si musíte položit před výběrem hostingu

Jsou důležité a pomohou vám

Abych vám usnadnil cestu k správnému hostingu pro váš on-line projekt, sepsal jsem sedm otázek (a odpovědí), které vám výběr usnadní.

Dřív ale, než si je podrobně probereme, je zapotřebí správně pochopit, jaké typy hostingových programů jsou k dispozici a k čemu se primárně hodí.

K tomu nám skvěle poslouží první otázka/odpověď.

WP Hosting poskytuje spoustu kvalitních a prověřených služeb
4

– Jaké typy hostingu poskytovatel nabízí?

První otázkou je, jaký typ hostingu poskytovatel nabízí a jaký pro svůj on-line projekt potřebujete.

K dispozici většinou bývají tyto typy:

 • Sdílený hosting: Sdílený hosting je nejlevnější a nejoblíbenější. Vaše webové stránky budou sdílet prostor na stejném serveru jako jiné webové stránky. Prostředky jako CPU, prostor na disku nebo paměť jsou sdíleny mezi těmito webovými stránkami, což v konečném důsledku znamená nižší náklady na provoz. Tento typ hostingu je vhodný pro osobní prezentace a blogy.
 • VPS (Virtual Private Server) hosting: U VPS hostingu stále sdílíte stejný server jako ostatní, ale budete mít přidělený prostor oddělený od jiných webových stránek. To je možné díky tomu, že VPS rozděluje server na několik virtuálních serverů. Tento typ hostingu je vhodný pro malé a středně velké e-shopy nebo rozsáhlejší firemní prezentace.
 • Dedikované servery: Nejdražší typ hostingu, dedikovaný hosting, vám dává kontrolu nad celým serverem, na kterém je váš web umístěn. Váš web je tam jediný a bude využívat veškerou paměť a prostor, který má server k dispozici. Tento hosting je vhodný pro velké e-shopy s vysokou návštěvností a obsahové weby s velkým množstvím multimédií.
 • Hosting v cloudu: Cloud hosting je skupina propojených serverů (cloud), které hostují váš web a další weby. Pokud váš web zaznamená nárůst návštěvnosti, ostatní servery začnou poskytovat další podporu. Díky této cloudové infrastruktuře tak můžete získat vyšší výkon dle aktuální potřeby.

V nabídkách hostingových služeb najdete taky tzv. WordPress hostingy, které by měly být přizpůsobeny potřebám redakčního systému WordPress.

Popravdě to považuji spíš za tah marketingu než o speciální službu přizpůsobenou potřebám WordPressu. Pokud vám jej tedy někdo nabízí, ptejte se po specifikacích a úpravách, kterými se tato nabídka liší od výše zmíněných typů hostingů.

5

– jaké jsou vaše potřeby a rozpočet?

Než se pustíte do výběru hostingu, určete si obchodní cíle a marketingové plány vašeho projektu. Poté můžete formulovat současné a budoucí potřeby svého webu. Společně s tím si stanovte reálný rozpočet.

Pamatujte, že malý obsahový blog má jiné technické požadavky na výkon hostingu než velký e-shop s tisíci produkty pro on-line prodej.

6

– Má hosting podporu? A mohl bych s ní mluvit?

Podpora je nedílnou součástí služby

Podpora hostingu je nedílnou součástí placené služby a je stejně důležitá, jako samotné technické parametry. Dřív, než si objednáte konkrétní služby, zjistěte si, jakým způsobem funguje podpora.

Je důležité vědět, zda je k dispozici od-do, nebo mají službu nepřetržitě 24/7 a zda jsou k dispozici přes chat, nebo jen přes email. V mnoha případech se podpora stává nedílnou součástí vašeho týmu, který má na starost tvorbu vašeho webu.

Společnost OneBit vám dá možnost jejich programy na 60 dnů otestovat zdarma
7

– Jaké má hosting technické parametry?

Kapacity, paměť a počet jader

Některé šablony a pluginy můžou mít od vývojářů stanoveny přesnější technické požadavky pro plynulý chod na webu. Takovým příkladem může být třeba šablona Divi, která má ve svém nastavení funkci pro kontrolu technických parametrů.

V případě šablony Divi jsou to tyto parametry:

 • PHP: memory_limit: 128M
 • PHP: post_max_size: 64M
 • PHP: max_execution_tine: 120
 • PHP: max_imput_time: 60
 • PHP: max_imput_vars: 1000
 • Verze PHP: 7.4

Pokud tedy znáte technické požadavky pluginů a šablony, které v on-line projektu chcete použít, zašlete je na podporu hostingu s žádostí o pomoc při vývěru správného tarifu.

8

– Má hosting nějaké příplatkové služby?

SSL certifikát, zálohování atd.

Příkladem příplatkových služeb, které si někteří poskytovatelé účtují navíc může být např. obnova ze zálohy v případě technických potíží, SSL certifikát, navýšení prostoru na disku atd.

Proto, pokud chcete využít nabídku ve slevě, přečtěte si podrobněji, co nabídka zahrnuje a jestli není dražší kvůli službám za příplatek. Aneb jak se říká, není zlato všechno, co se třpití.

Společnost ceskyhosting.cz poskytuje jeden jediný hostingový program.
9

– Poskytuje hosting v cené pravidelné zálohy?

Při výběru tarifu u hostingové společnosti se podívejte také na to, zda je v ceně tarifu pravidelné zálohování (a obnova ze zálohy) webu.

Pokud k zálohám dochází, prověřte si, jak často a zda je záloha kompletní, nebo je částečná. Při kompletní záloze dochází k záloze souborů na ftp a záznamů v databázi. Ideální je, když k nim dochází denně a obnova je bez poplatku. Každá společnost má ale jiné služby a jiné nastavení.

10

Je hosting dobře hodnocený od technicky zdatnějších uživatelů v komunitě?

Zkušenosti lidí z komunit pomůžou v rozhodování

Pokud nejste technicky zdatní a nevyznáte se v parametrech, které vám podpora hostingu zaslala, je dobré zeptat se v komunitě lidí, kteří se v problematice orientují.

Nabízí se dvě možnosti:

 1. Napište mi: použijte prosím kontaktní formulář a vždy do zprávy přidejte informace o tom, jaký projekt plánujete a jaký obsah na něm má v budoucnu být. Rád vám poradím.
 2. Zeptejte se ve WordPress komunitách: můžete se také zeptat v komunitě tvůrců webů, kteří na základě praktických zkušeností dokáží zhodnotit nabídku, kterou vám hosting dal. Věřím, že pokud jim poskytnete dostatek informací o svém projektu, rádi poradí. Doporučuji navštívit mou facebookovou skupinu WordPress pro začátečníky, nebo skupinu WordPress CZ/SK – rady a tipy.
Společnost active24 vám poskytne doménu zdarma k vybranému hostingu
11

Závěrečný souhrn

Pár slov na závěr

Výběr kvalitního hostingu není jednoduchý. Je stále potřeba mít na paměti, že úspěch vás a vašeho podnikání je závislý na dostupnosti, rychlosti a důvěryhodnosti vašeho webu.

Mějte na paměti také to, že pokud vyberete pro start svého projektu nižší varianty hostingu, vždy je možné přejít na vyšší variantu. Např. ze sdíleného hostingu na VPS atd.

Ještě dodám, že dobrým rozcestníkem pro výběr hostingu může být web 5nej.cz a jejich srovnání nejlepších hosting programů pro Českou republiku.

A to by bylo pro tuto chvíli vše. Pevně doufám, že je vám problematika hostingu víc srozumitelná. Pokud by jste potřebovali poradit, najdete mě na profesní síti LinkedIn nebo na Facebooku jako správce skupiny WordPress CZ/SK – Lekce pro začínající uživatele. Případně, pokud vám to víc vyhovuje, využijte kontaktní formulář a napište mi zprávu.

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

webspecialista.cz Pluginy, šablony, recenze, návody – prostě vše ze světa WordPressu

O autorovi

Miroslav Bartík

Jmenuji se Miroslav Bartík a jsem tvůrce, editor a administrátor webů na redakčním systému WordPress. Kromě tvorby webů a jejich administrace mě baví běh a občasné hraní her. Mám rád zelený čaj a dobrý film.

Kategorie blogu

Štítky

Instagram