Jak vytvořit příspěvek – Gutenberg – WordPress základy

J

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád ukázal, jak v redakčním systému WordPress vytvořit příspěvek s pomocí blokového editoru Gutenberg (a s šablonou Twenty Nineteen).

Kdyby jste potřebovali doplňující informace o tom, jaký je rozdíl mezi příspěvkem a stránkou, přečtěte si předchozí příspěvek s názvem Příspěvky a stránky – WordPress základy

Tak s chutí dotoho.

Aby jste se dostali k vytvoření nového příspěvku, najeďte v hlavním panelu vpravo na Příspěvky > Vytvořit příspěvek.

Zobrazí se vám stránka pro vytvoření nového příspěvku. V současné verzi editoru Gutenberg bude stránka vytváření obsahu maximalizován na celou obrazovku (nastavení je defaultní). Je to proto, aby jste se při vytváření obsahu mohli lépe soustředit na tvorbu obsahu a nic vás nevyrušovalo.

[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_prehled.png” alt=”Jak vytvořit příspěvek je velmi častá otázka – zde na této obrazovce editoru Gutenberg se to dozvíte” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Obrazovka pro vytvoření obsahu příspěvku je rozdělena do tří hlavních částí, a to:

1. Hlavní nástrojová lišta

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_lista.png” show_in_lightbox=”on” admin_label=”Obrázek” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Na hlavní nástrojové liště najdete následující položky:

 • Logo WordPressu – to vás zavede zpět na výpis příspěvků
 • Znaménko plus – s jehož pomocí přidáváte jednotlivé obsahové bloky editoru Gutenberg
 • Zpět – vrátí provedenou akci (klávesová zkratka Ctrl +Z)
 • Znovu – provede vrácenou akci do původního stavu (klávesová zkratka Ctrl + Shift + Z)
 • Struktura obsahu – zobrazí se počet slov, nadpisů, odstavců a bloků
 • Navigace mezi bloky – zobrazí seznam obsahových bloků, které již v příspěvku jsou
 • Nástroje – upravuje způsob výběru nebo úpravy jednotlivých bloků

Pak nabídka na liště závisí na tom, s jakým obsahovým blokem zrovna pracujete. V případě textového bloku zde najdete možnost zarovnání textu, přidání odkazu nebo zvýraznění části textu.

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_lista_1.png” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Na pravé straně se pak nachází následující funkce:

 • Uložit koncept – uloží rozepsaný příspěvek do stavu konceptu
 • Zobrazit náhled – zobrazí náhled příspěvku v jeho aktuálním stavu
 • Publikovat – změní stav příspěvku z konceptu na hotový, veřejný příspěvek, který se zobrazí ve výpisu příspěvků
 • Nastavení – skryje nebo zobrazí postranní panel s nastavením příspěvku/bloku
 • Tři tečky – tyto tři tečky skrývají další nastavení editoru Gutenberg. Můžete si přizpůsobit zobrazení v editoru (To toolbar, Spotlight mode, Fullscreen mode), máte možnost přepínaní mezi vizuálním editorem a kódovým editorem (pokud znáte html) a v části nástroje je pak správce bloků, nápověda, správa dříve používaných bloků

2. Postranní panel

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_panel.png” alt=”Postranní panel editoru Gutenberg” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Postranní panel editoru Gutenberg je rozdělen na dvě záložky:

Dokument

V části dokument nastavujete vlastnosti příspěvku, a to především jeho stav (Viditelnost a možnost publikace, možnost pozdějšího zveřejnění nebo smazání příspěvku), nastavujete trvalý odkaz na příspěvek, zařazujete jej do rubrik, označujete štítky, přidáváte náhledový obrázek, nastavujete stručný výpis příspěvku a zapínáte nebo vypínáte komentáře a pingbacky a tracbacky.

Blok

V druhé části postranního panelu nastavujete vlastnosti bloku, v kterém aktuálně pracujete. Například u bloku Obrázek můžete nastavit alternativní text a rozměry obrázku, případně přidávat popisek nebo css třídy pro dalši pokročilou editaci.

3. Obsah příspěvku

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_obsah.png” alt=”Přidat obsah v blokovém editoru Gutenberg je opravdu snadné” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

V třetí části obrazovky vytváříte konkrétní obsah příspěvku s pomocí jednotlivých bloků. Nabídka bloků se může lišit v závislosti na instalovaném pluginu.

Mezi základ patří bloky určující strukturu obsahu a bloky obsahové. Bloky určující strukturu rozmísťují prvky v příspěvku v rámci jednoho řádku nebo sloupce, bloky obsahové určují konkrétní obsah.

Seznam bloků

 • čato používané
 • běžné bloky
 • formátování
 • Prvky rozvržení
 • Externí obsah

Přidání bloku a publikování příspěvku

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_pridani_bloku.png” alt=”Vkládání nového bloku do obsahu příspěvku v editoru Gutenberg – tady s pomocí znaménka plus” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Blok do příspěvku přidáte již zmíněným pluskem. Objeví se vám nabídka, klepnete na kategorii bloků, z něj poté daný blok a opět klepnutím na blok jej přidáte do obsahu příspěvku nebo stránky.

Za každým přidaným blokem se následně objeví nové plusko, se kterým můžete akci přidání bloku opakovat. Blok můžete také přidat napsáním lomítka do volného pole. Objeví se nabídka bloků a z něj si kliknutím přidáte další.

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/webspecialista_cz_jak_vytvorit_prispevek_pridani_bloku_1.png” alt=”Vkládání nového bloku v editoru Gutenberg je snadné… třeba s pomocí lomítka” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image] [et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Jakmile máte obsah příspěvku/stránky hotový, můžete je publikovat stiskem tlačítka Publikovat, které naleznete vpravo nahoře na hlavní nástrojové liště.

Gutenberg a pokročilé editory obsahu (buildery)

Z počátku nastával problém s kompatibilitou, v současné době však Gutenberg plně spolupracuje s největšími hráči na poli builderů, jako je Divi builder, Elementor nebo Breaver Builder.

Pokud tedy dojde k situaci, že na stránkách je instalován Gutenberg a k tomu i jeden z těchto edtorů, můžete se svobodně rozhodnout, který z nich pro tvorbu obsahu použijete. Můžete tak například pro psaní příspěvků používat Gutenberg a na tvorbu stránek používat Elementor.

Možnost výběru naleznete přímo na stránce tvorby obsahu příspěvku/stránky, nebo v nastavení daného builderu.

Otázky a odpovědi ohledně editoru Gutenberg

[/et_pb_text] [et_pb_image src=”https://webspecialista.cz/wp-content/uploads/2020/04/gutenberg.png” admin_label=”Obrázek” _builder_version=”4.4.2″][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”4.4.2″]

Můžu stále používat starý editor?

Ano, můžete. Nainstalujte si jej z depozitáře wordpress.org. Nezapomeňte je aktivovat jako kterýkoliv jiný plugin.

Co se stane s mým starším obsahem, který jsem editoval původním editorem?

Nic, Váš obsah zůstane nedotčen. Gutenberg je automaticky načte do bloku. Potíže můžou nastat u některých specifických builderů.

Měl jsem příspěvky/stránky vytvořené v Divi builderu, ale nyní už nechci/nemůžu platit za licenci. Co s tím?

Většina pokročilých editorů obsahu (builderů) funguje na principu shortcodu. Když builder deaktivujete, stanou se shortcody součástí obsahu, což není dobré. Proto doporučuji příspěvky/stránky s těmito shortcody vybudovat znovu, v novém editoru.

Pár slov na závěr

K závěru dodám, že Gutenberg se stále vyvíjí a přidávají se nejen funkcionality, ale i kompatibilita s pluginy, jako ACF nebo WooCommerce. Proto je dobré sledovat aktuální dění kolem něj, např.v české skupině Gutenberg CZ/SK – diskuze, podpora, tipy.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek poskytl dostatek informací o novém editoru Gutenberg a o tom, jak vytvořit příspěvek v redakčním systému WordPress. Neváhejte se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další důležité články). Najdete mě také na LinkedIn nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Můžete také příspěvek sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Jak vytvořit příspěvek s pomocí blokového editoru Gutenberg
 • Save

O autorovi příspěvku

Miroslav Bartík

Blog webspecialista.cz jsem založil především pro podporu nováčků a technicky méně zdatných uživatelů, kteří hledají ucelené informace o tom, jak efektivně používat redakční systém WordPress.

Miroslav Bartík

Blog webspecialista.cz jsem založil především pro podporu nováčků a technicky méně zdatných uživatelů, kteří hledají ucelené informace o tom, jak efektivně používat redakční systém WordPress.

Nejnovější komentáře

Příspěvky

Share via
Copy link