Jak vytvořit příspěvek – Gutenberg
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 10. 4. 2020
Příspěvky na blogu jsou často hybatelem provozu celého webu. Zvláště jedná-li se o osobní blog mediální hvězdy nebo firemní blog znamé značky. Podívejme se tedy zblízka na to, jak vytvořit příspěvek na blogu.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V dnešním příspěvku z kategorie WordPress základy bych vám rád ukázal, jak v redakčním systému WordPress vytvořit příspěvek s pomocí blokového editoru Gutenberg (a s šablonou Twenty Nineteen).

Kdyby jste potřebovali doplňující informace o tom, jaký je rozdíl mezi příspěvkem a stránkou, přečtěte si předchozí příspěvek s názvem Příspěvky a stránky – WordPress základy

Tak s chutí dotoho.

Aby jste se dostali k vytvoření nového příspěvku, najeďte v hlavním panelu vpravo na Příspěvky > Vytvořit příspěvek.

Zobrazí se vám stránka pro vytvoření nového příspěvku. V současné verzi editoru Gutenberg bude stránka vytváření obsahu maximalizován na celou obrazovku (nastavení je defaultní). Je to proto, aby jste se při vytváření obsahu mohli lépe soustředit na tvorbu obsahu a nic vás nevyrušovalo.

Obrazovka pro vytvoření obsahu příspěvku je rozdělena do tří hlavních částí, a to:

1. Hlavní nástrojová lišta

Na hlavní nástrojové liště najdete následující položky:
 • Logo WordPressu – to vás zavede zpět na výpis příspěvků
 • Znaménko plus – s jehož pomocí přidáváte jednotlivé obsahové bloky editoru Gutenberg
 • Zpět – vrátí provedenou akci (klávesová zkratka Ctrl +Z)
 • Znovu – provede vrácenou akci do původního stavu (klávesová zkratka Ctrl + Shift + Z)
 • Struktura obsahu – zobrazí se počet slov, nadpisů, odstavců a bloků
 • Navigace mezi bloky – zobrazí seznam obsahových bloků, které již v příspěvku jsou
 • Nástroje – upravuje způsob výběru nebo úpravy jednotlivých bloků
Pak nabídka na liště závisí na tom, s jakým obsahovým blokem zrovna pracujete. V případě textového bloku zde najdete možnost zarovnání textu, přidání odkazu nebo zvýraznění části textu.
Na pravé straně se pak nachází následující funkce:
 • Uložit koncept – uloží rozepsaný příspěvek do stavu konceptu
 • Zobrazit náhled – zobrazí náhled příspěvku v jeho aktuálním stavu
 • Publikovat – změní stav příspěvku z konceptu na hotový, veřejný příspěvek, který se zobrazí ve výpisu příspěvků
 • Nastavení – skryje nebo zobrazí postranní panel s nastavením příspěvku/bloku
 • Tři tečky – tyto tři tečky skrývají další nastavení editoru Gutenberg. Můžete si přizpůsobit zobrazení v editoru (To toolbar, Spotlight mode, Fullscreen mode), máte možnost přepínaní mezi vizuálním editorem a kódovým editorem (pokud znáte html) a v části nástroje je pak správce bloků, nápověda, správa dříve používaných bloků

2. Postranní panel

Postranní panel editoru Gutenberg je rozdělen na dvě záložky:

Dokument

V části dokument nastavujete vlastnosti příspěvku, a to především jeho stav (Viditelnost a možnost publikace, možnost pozdějšího zveřejnění nebo smazání příspěvku), nastavujete trvalý odkaz na příspěvek, zařazujete jej do rubrik, označujete štítky, přidáváte náhledový obrázek, nastavujete stručný výpis příspěvku a zapínáte nebo vypínáte komentáře a pingbacky a tracbacky.

Blok

V druhé části postranního panelu nastavujete vlastnosti bloku, v kterém aktuálně pracujete. Například u bloku Obrázek můžete nastavit alternativní text a rozměry obrázku, případně přidávat popisek nebo css třídy pro dalši pokročilou editaci.

3. Obsah příspěvku

V třetí části obrazovky vytváříte konkrétní obsah příspěvku s pomocí jednotlivých bloků. Nabídka bloků se může lišit v závislosti na instalovaném pluginu. Mezi základ patří bloky určující strukturu obsahu a bloky obsahové. Bloky určující strukturu rozmísťují prvky v příspěvku v rámci jednoho řádku nebo sloupce, bloky obsahové určují konkrétní obsah.

Seznam bloků

 • čato používané
 • běžné bloky
 • formátování
 • Prvky rozvržení
 • Externí obsah

Přidání bloku a publikování příspěvku

Blok do příspěvku přidáte již zmíněným pluskem. Objeví se vám nabídka, klepnete na kategorii bloků, z něj poté daný blok a opět klepnutím na blok jej přidáte do obsahu příspěvku nebo stránky. Za každým přidaným blokem se následně objeví nové plusko, se kterým můžete akci přidání bloku opakovat. Blok můžete také přidat napsáním lomítka do volného pole. Objeví se nabídka bloků a z něj si kliknutím přidáte další.
Jakmile máte obsah příspěvku/stránky hotový, můžete je publikovat stiskem tlačítka Publikovat, které naleznete vpravo nahoře na hlavní nástrojové liště.

Gutenberg a pokročilé editory obsahu (buildery)

Z počátku nastával problém s kompatibilitou, v současné době však Gutenberg plně spolupracuje s největšími hráči na poli builderů, jako je Divi builder, Elementor nebo Breaver Builder. Pokud tedy dojde k situaci, že na stránkách je instalován Gutenberg a k tomu i jeden z těchto edtorů, můžete se svobodně rozhodnout, který z nich pro tvorbu obsahu použijete. Můžete tak například pro psaní příspěvků používat Gutenberg a na tvorbu stránek používat Elementor. Možnost výběru naleznete přímo na stránce tvorby obsahu příspěvku/stránky, nebo v nastavení daného builderu.

Otázky a odpovědi ohledně editoru Gutenberg

gutenberg Jak vytvořit příspěvek - Gutenberg

Můžu stále používat starý editor?

Ano, můžete. Nainstalujte si jej z depozitáře wordpress.org. Nezapomeňte je aktivovat jako kterýkoliv jiný plugin.

Co se stane s mým starším obsahem, který jsem editoval původním editorem?

Nic, Váš obsah zůstane nedotčen. Gutenberg je automaticky načte do bloku. Potíže můžou nastat u některých specifických builderů.

Měl jsem příspěvky/stránky vytvořené v Divi builderu, ale nyní už nechci/nemůžu platit za licenci. Co s tím?

Většina pokročilých editorů obsahu (builderů) funguje na principu shortcodu. Když builder deaktivujete, stanou se shortcody součástí obsahu, což není dobré. Proto doporučuji příspěvky/stránky s těmito shortcody vybudovat znovu, v novém editoru.

Pár slov na závěr

K závěru dodám, že Gutenberg se stále vyvíjí a přidávají se nejen funkcionality, ale i kompatibilita s pluginy, jako ACF nebo WooCommerce. Proto je dobré sledovat aktuální dění kolem něj, např.v české skupině Gutenberg CZ/SK – diskuze, podpora, tipy.

A to je pro tuto chvíli vše. Věřím, že vám příspěvek poskytl dostatek informací o novém editoru Gutenberg a o tom, jak vytvořit příspěvek v redakčním systému WordPress. Neváhejte se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další důležité články). Najdete mě také na LinkedIn nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Můžete také příspěvek sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × two =

Pin It on Pinterest