Příspěvky a stránky – WordPress základy
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 5. 4. 2020
Příspěvky a stránky jsou základním kamenem redakčního systému WordPress. Zjistěte jednoduše a přehledně, jaký je mezi nimi rozdíl a k čemu jsou určeny.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

S nástupem tzv. builderů, nebo-li pokročilých editorů obsahu se podstatně změnil i způsob, jakým se ve WordPressu vytváří obsah. Obsah je zde prezentován přes příspěvky a stránky, případně projekty. Podívejme se, jak s jejich pomocí můžeme vytvořit obsah našeho webu a nastartovat prezentaci produktů nebo firemní blog.

Tak s chutí do toho.

Hned na začátek si vysvětlíme, v čem je rozdíl. Rozdíl mezi příspěvkem a stránkou je ten, že stránka slouží k prezentaci převážně statických informací, jako O nás, Kontakt atd. Můžou se také hierarchicky strukturovat, do tzv. podstránek, což u příspěvků nelze. Kdežto příspěvek je dynamický, může se měnit a postupně přidávat další obsah webu v podobě dalších příspěvků, které se chronologicky řadí za sebou.

Obsah se v redakčním systému WordPress vytváří v sekcích Příspěvky/Stránky. Tyto dvě možnosti najdete v hlavním panelu vpravo pod položkami Příspěvky > Přidat příspěvek nebo Stránky > Vytvořit stránku.

Správa obsahu

Kromě tvorby nového obsahu máte možnost spravovat již hotový obsah (úprava, vytváření nebo smazání). Spravovat příspěvky a stránky můžete v zobrazeném seznamu tohoto obsahu, a to jak jednotlivě, tak i hromadně. V menu tuto možnost najdete pod položkou Příspěvky > Přehled příspěvků nebo Stránky > Přehled stránek.

V seznamu se vám kromě možnosti editace zobrazí také informace o tom, jaké štítky jsou k příspěvku přiřazeny, kdo je autorem a v jaké kategorii je příspěvek zařazen. U stránek kategorie a štítky nejsou.

Otázky a odpovědi ohledně příspěvků a stránek

Kolik příspěvků/stránek na svém webu můžu mít?

Pocet není omezen. Je však dobré mít na paměti, že čím víc obsahu na webu je, může dojít ke zpomalení načítání a tím pádem i k horšímu hodnocení ze strany vyhledávačů.

Existují ve WordPressu ještě jiné typy obsahu než příspěvky a stránky?

Ano, existují. Jsou to například Projekty. Ty se však nehodí pro standardní typ obsahu. Jsou to spíše ukázky práce jednotlivých lidí či firem.

A pak, v závislosti na pluginech, jsou například Produkty (např. při instalaci pluginu WooCommerce).

V neposlední řadě je také možné vytvářet vlastní typy obsahu, tzv. custom post types, ale to je technika pro pokročilé administrátory webů.

Je nějak určeno, jaké stránky by na webu měli určitě být?

Tohle vždy záleží na webu, který máte v plánu a není přesně určeno, co by vždy měl obsahovat. Myslím si však, že stránkami O nás a Kontakt určitě nic nezkazíte.

Editory

Spousta vývojářů šablon dnes zabudovává  editory obsahu/webu do šablon, aby tak usnadnili tvorbu webu technicky méně zdatným uživatelům. Klasickým přikladem takového editoru je například WP Bakery, který se stal synonymem pro pojem theme editor. Podívejme se tedy na ty nejznámější.

 • Základní editor – TinyMCE –  je klasický editor, který je spjatý s WordPressem po celou dobu jeho vývoje. K vytváření obsahu však bylo dobré znát základy html a css a dosáhnout tak vizuálně přitažlivějšího obsahu. V editoru bylo možné přepínat mezi čistým kódem a visuálním editorem. S tímto editorem (na rozdíl od těch dalších v seznamu) nebylo možné editovat celé stránky, ale pouze obsah. Jeho vylepšenou verzi TinyMCE Advanced si můžete zdarma stáhnout a nainstalovat z depozitáře wordpress.org.
 • Guttenberg –  je relativně nový obsahový editor zabudovaný přímo v instalaci WordPressu. Obsah budujete s pomocí obsahových bloků. Guttenberg bohužel nepodporuje možnost úpravy záhlaví a zápatí webu. Z počátku se také objevovali potíže s kompatibilitou s různými buildery a pluginy, jako je ACF, ty postupně vývojáři odstraňují a přidávají nové možnosti.
 • Divi builder – Divi builder je k dispozici v rámci placeného členství u Elegant Themes Buď jako samostatný editor obsahu, nebo jako součást šablony Divi. Podle informací ze stránek Elegant Themes by měl Divi builder fungovat s jakoukoliv šablonou a všechny obsahové bloky vložené s pomocí tohoto editoru by neměly mít problém s kompatibilitou. Pokud potřebujete zjistit, jak se s editorem pracuje, můžete vyzkoušet life demo na stránkách Elegant Themes. PS: v Divi je vytvořen celý projekt webspecialista.cz
 • ElelmentorElementor je další z řady pokročilých builderů pro tvorbu obaahu. Existuje verze free, kterou si můžete nainstalovat z depozitáře wordpress.org. Elementor podporuje také tvorbu e-shopu (přes WooCommerce) a můžete si libovolně přizpůsobit záhlaví i zápatí webu.
 • Beaver Builder – další z řady blokových placených editorů, s jehož pomocí můžete editovat nejen příspěvek, ale i stránky a celý web. Je rychlý a je možné k němu dokoupit i základní šablonu, v které editor funguje nejlépe. Builder funguje na principu vkládání řádků, bloků a obsahových prvků, s jejichž pomocí vytvoříte cokoliv, co pro svůj projekt potřebujete. Podporuje také WooCommerce a import/export layoutů/bloků. Informace o cenách najdete na webu pluginu.
 • WP Bakery – zřejmě nejstarší page builder z tohoto seznamu, který je také založen na blokovém obsahu a rozdělení řádků a sloupců. Znám je především proto, že je častokrát zabudován v mnoha šablonách z webového tržiště Theme Fores. Obsahuje přes 40 obsahových bloků a disponuje knihovnou předpřipravených layoutů. Podrobnější informace o  možnostech a vlastnostech builderu najdete na stránkách vývojářů.
 • Thrive editor – tento editor můžete získat na základě členství u Thrive Themes. Funguje na stejném principu jako předešlé editory, to znamená na řádcích, sloupcích a obsahových blocích. Můžete si jednotlivé bloky jak vytvářet úplně od začátku, tak i vkládat předpřipravené bloky/layouty z knihovny. Tento editor prozatím nepodporuje WooCommerce, takže úpravy stránek s produkty zatím neprovedete. Podrobnější info o cenách najdete na stránkách Thrive Themes.

Jak vidíte, existuje mnoho možností, jak vytvářet obsah webu bez nutnosti znát jediný řádek html nebo css kódu. Nutno dodat, že každý z uvedených builderů má své klady a zápory. Proto, dříve než si některý z nich pořídíte, se informujte o kompatibilitě s vámi vybranou šablonou a jak snadná/obtížná je samotná práce s nimi.

Záměrně se zde nezmiňuji o editoru Oxygen, který už od začátku nefunguje stejně jako např. Divi builder nebo Elementor. Nepoužíva totiž klasickou šablonu, ale spíš obsahové bloky a mnohem větší možnosti pro peogramátory, což nemusí vyhovovat méně technicky zdatným uživatelům.

Příspěvky a stránky – výběr editoru

Výběr editoru není snadná záležitost. Nejen že za něj častokrát zaplatíte nemalou částku, ale musíte se s ním také naučit zacházet. Při výběru bych proto bral v potaz několik otázek.

 1. Je práce s editorem snadná a srozumitelná?
 2. Jak hodnotí editor uživatelé?
 3. Nezpomaluje editor běh stránek?
 4. Je editor kompatibilní s mou šablonou?
 5. Je editor kompatibilní s pluginy, které na webu jsou instalovány nebo budou instalovány?
 6. Je editor v češtině?
 7. Jak často je editor aktualizován?
 8. Je k dispozici demo, kde si můžu editor vyzkoušet?

A to je pro tuto chvíli vše. Pokud se vám příspěvek líbil, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmemeškali další příspěvky). Najdete mě také na LinkedIn nebo sociální síti Facebook. Jestli chcete, můžete příspěvek sdílet s přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight − five =

Pin It on Pinterest