Rozhovor: webspecialista Michal Teska
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 1. 7. 2020
Webspecialista Michal Teska je jedním z těch, kterého bych kontaktoval, kdybych měl projekt, který sám nezvládnu. Je to odborník na slovo vzatý.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

Stejně jako roste množství webů běžících na redakčním systému WordPress, roste i počet lidí, jež se na tento systém soustředí. Jedním z nich je i Michal Teska. V tomto rozhovoru jsem mu položil několik otázek, které s WordPressem úzce souvisí.

Tak s chutí do toho.

michal teska profilovka 1 Rozhovor: webspecialista Michal Teska

Vzpomeneš si na svůj první projekt?

To ještě WordPress neexistoval. V deseti letech jsme s kamarádem rozjeli web na prodej podepsaných hokejových kartiček. Stále čekáme na prvního zákazníka. Na druhou stranu jsme v té době alespoň nemuseli řešit responzivní verzi pro mou Nokii 5110.

Na WordPressu to byl v roce 2008 automobilový magazín. Běžel na verzi 2.6. Když jsem ho chtěl po letech aktualizovat, musel jsem ručně. Nešlo to už na jedno kliknutí jako dnes

Volíš raději hotovou šablonu, nebo od začátku přemýšlíš nad šablonou na míru?

Pro každý projekt tvořím grafický návrh na míru, který vychází ze zadání, dotazníku a hlavně cílů zákazníka. V tomto případě mi nedává smysl ohýbat hotovou šablonu. Obsah, forma a cíl webu se nemá přizpůsobovat vzhledu. Naopak.

Pro běžné uživatele, neziskové a nízkonákladové projekty, jsou hotové šablony rozhodně dobrá volba. Stejně tak pro weby s omezeným rozpočtem a specifickou funkcionalitou. Typicky zájezdy, ubytování, autobazar, magazín apod. Za málo peněz poslouchatelná muzika. Každopádně čím víc podnikání stojí na onlinu, tím víc by se tam mělo investovat.

Jak se liší práce v agentuře od práce „na volné noze“?

Když jsi na volné noze, tak nejsi jen tvůrce webů, ale tak trochu i markeťák, obchoďák, account, konzultant, projekťák, účetní, právník a někdy i vymahač pohledávek v jednom. Mě ta rozmanitost v rozumné míře baví, pak už bych to outsourcoval.

michal teska portfolio Rozhovor: webspecialista Michal Teska
Druhá ukázka práce – Michal Teska

Chybí ti v redakčním systému WordPress nějaká funkce? Pokud ano, jaká?

Pokud to budeme brát doslova jako redakční systém, tedy hlavně na správu obsahu z pohledu klienta, tak je tam funkcí někdy až moc.

Když instaluješ čistý WordPress, co děláš jako první hned po instalaci?

Dneska už neinstaluji čistý WordPress. Mám již připravený instalační balíček s upraveným základním nastavením, pluginy, child šablonou, nastrukturované CSS apod. Pokaždé mi to ušetří minimálně půl hodiny a hlavně nudnou rutinní práci.

Je číslo 56 000 pluginů pro WordPress hodně nebo málo?

Pokud je najdu u klienta na webu, tak hodně. Pokud by měly pokrýt i ta nejtajnější přání všech uživatelů po celém světě, tak jich nikdy nebude dost. Naštěstí je to stejné jako u mobilních aplikací. Většinu času jich používáme řekněme 10 a jednou za čas sáhneme po některé se specifičtější funkcionalitou.

Zúčastnil si se někdy projektu, u kterého ti nevadila absence finanční odměny?

michal teska daruj uctenku Rozhovor: webspecialista Michal Teska

Naposledy jsem vytvořil web DarujUctenku.cz na pomoc dětem a dospívajícím s nevyléčitelnou cystickou fibrózou. Chtěl jsem dát smysl tak nesmyslnému projektu jako je Účtenkovka.

Jak se díváš na site buildery typu Elementor, Divi nebo Oxygen?

Je to dobrá varianta pro několik cílových skupin. Pro lehce pokročilé uživatele, kteří si chtějí udělat vlastní web, nechtějí šablonu a chtějí mít větší volnost pro úpravu obsahu. Pro grafiky, kteří chtějí dodat celý web, ale nechtějí se tolik věnovat kódování. Dále je to dobrá vstupní brána pro nové lidi v oboru. A obecně je to vhodné pro projekty, které se mají vejít do rozumného rozpočtu nebo být rychle hotové. Ta efektivita tam prostě je.

Konkrétně bych doporučil Divi hlavně pro lidi u kterých převažuje ta grafická dovednost. Pro začínající a pro weby, které si chce dále klient spravovat sám. Přijde mi nejintuitivnější. Oxygen naopak pro lidi, u kterých převažuje technická dovednost. Rozhodně ne pro začátečníky, aktuální UX mi nepřijde moc dobré. Každopádně jsou to jen nástroje a důležité je, kdo je používá. Se všemi jde udělat skvělý i zpackaný web.

Jaké nastroje/služby pro svou práci nejčastěji používáš?

Z pluginů je to např. CF7, ACF, All in One SEO, HappyFiles, Oxygen, Divi a jeden upravený pro zjednodušenou administraci pro klienta. Na grafiku klasika od Adobe, Figma. Na kód Sublime Text. Na FTP FileZilla. Z online služeb TinyPNG, Pingdom, Unsplash, remove.bg, GlooMaps. Rozšíření do prohlížeče WCAG – Contrast checker. Na měření času timeEdition. Na bindování AutoHotkey.

Co by si doporučil lidem, kteří se chtějí “naučit dělat weby” (PHP, HTML, CSS)?

Před tím, než bych investoval stovky a tisíce hodin do výuky a nabírání praxe, bych si nejdříve pořádně zjistil, co ta práce obnáší. Co reálně budu většinu času dělat. Takovou menší SWOTku. Ideálně si najít někoho, kdo se tím už živí… a s ním to probrat.

Pro samotnou výuku, především základů, existuje hromada online kurzů, např. codecademy.com. Takový hezký průřez webařinou je kanál DesignCourse na YouTube.

michal teska portfolio 1 Rozhovor: webspecialista Michal Teska
Druhá ukázka práce – Michal Teska

Častou otázkou či úkolem od zákazníka pro mě je přesun z testovací domény na ostrou. Jak přesouváš weby ty? Plugin, nebo stará dobrá ruční práce?

Na migraci hotového webu ze svého serveru používám nejčastěji Duplicator. Občas je i ruční práce třeba, např. když potřebuji ze starého webu vytáhnout jen některá data a nasadit je na nový.

Zúčastnil si se někdy akcí jako je WordCamp nebo jiných akcí spojených s komunitou kolem WordPressu? Pokud ano, co ti to dalo?

Byl jsem na posledních ročnících WordCampu a můžu jedině doporučit. Jasně, videa z přednášek si můžeme za pár měsíců pustit doma (což je super a rozhodně to není samozřejmost), nezažijeme ale tu atmosféru. A hlavně – jinde není tak velká koncentrace WordPressáků na metr čtvereční, se kterými se dá v jeden den seznámit.

Jaké projekty tě nejvíc baví?

Jednoproduktové microsite pro zcela nový projekt. Člověk je u toho od začátku a může samotný projekt více ovlivnit. Navíc nenese případný technologický dluh z předchozího řešení.

Vysedávání u PC nad projekty je náročné. Máš nějakou „kompenzační“ činnost, u které se dokážeš uvolňovat? Pro mě je to např. běh…

To ano, proto jsem si pořídil pracovní stůl u kterého můžu stát. Postávání nad projekty ale také nestačí. Hraji „závodně“ stolní tenis a často jsem na procházce s přítelkyní.

Daří se ti korigovat práci s osobním životem?

Někdy je toho víc a je třeba zabrat. Občas to svádí k práci večer nebo o víkendu. Ta svoboda za to ale stojí a jiné dny si udělám naopak volnější.

A klasická otázka na závěr. Co by si řekl svému dvacetiletému já, kdyby jsi ho potkal?

Věnuj se práci, která tě přirozeně baví. Ne podnikání, které splňuje parametry z chytrých knih, ale nemáš k němu takový vztah. Tyto zkušenosti jsou ale stejně nepřenosné. Tak si alespoň kup pár bitcoinů.

A to je pro tuto chvíli vše. Doufám, že se vám otázky a odpovědi líbily a našly jste v nich inspiraci pro svou práci. Jak vidíte sami, Michal není v oboru žádný nováček, ale profesionál, který vám navrhne web, který splní svůj účel.

Pokud chcete, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další příspěvky). Pokud máte jakékoliv otázky ohledně vašeho webu, najdete mě na profesní síti LinkedIn, nebo jako administrátora WordPress skupiny pro začátečníky na Facebooku.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 13 =

Pin It on Pinterest