Rozhovor: webspecialista Mirek Rohlíček
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 15. 11. 2020
Mirek Rohlíček spravuje a vytváří moderní weby na redakčním systému WordPress. Je srdcař a proto dělá to, co ho baví. To jest Wordpress weby a on-line marketing. A pokud potřebujete, orientuje se také v zabezpečení a zrychlování webů.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

mirek rohlicek profilovka Rozhovor: webspecialista Mirek Rohlíček

Miroslav Rohlíček

Mirek Rohlíček spravuje a vytváří moderní weby na redakčním systému WordPress. Je srdcař. Proto dělá to, co ho baví. To jest WordPress weby a on-line marketing. A pokud potřebujete, orientuje se také v zabezpečení a zrychlování webů.

mirekrohlicek.cz

Vzpomeneš si na svůj první projekt na WordPressu?

Můj první WordPress web jsem dělal sám pro sebe, podle návodu na Youtube. Díky tomu jsem se dokázal rychle zorientovat a WordPress mě začal bavit. Byl to prezentační web produktu, který jsem začal prodávat na Amazonu. Hodně mě překvapilo, že jsem web dokázal vytvořit během 5 hodin i bez programování.

Jaký první krok děláš u nové instalace WordPressu?

Když nainstaluju nový WordPress, tak nasadím Maintenance (Režim údržby) a zabezpečím pluginem WordFence. Nastavím přesměrování na https. Udělám základní nastavení WP a vymažu zbytečnosti.

Když se řekne re-design WordPress webu, můžeme si představit mnoho pojmů a činností. Co si představíš ty?

Pod re-designem WordPress webu si představím změnu šablony, struktury a vzhledu webu. Pokud jde o kompletní re-design, tak si představím spolupráci mnoha lidí: analytik, grafik, copywriter, programátor, SEO specialista. Záleží na složitosti a velikosti webu.

Rychlost webu je dnes jedním z klíčových požadavků klienta. Jak ji řešíš ty? Nastavíš plugin, server, upravíš htaccess atd. Nebo…?

Jako první dělám důkladnou analýzu rychlosti a hledám příležitosti ke zrychlení a příčiny zpomalení. Na analýzu mám jasně daný postup a sem by se nevešel. Podle analýzy udělám plán pro zrychlení, který zahrnuje optimalizaci serveru nebo převod na jiný hosting. Dělám zrychlení na úrovni WordPressu. Nastavení cache, minifikace a kombinování js + css, optimalizace obrázků, Gzip, čištění databáze, mazání balastu ze serveru, zabezpečení, blokování robotů, lazy loadingu a CDN. A poslední dobou si pohrávám i s AMP. Častou bolestí webů jsou velké obrázky nahrané přímo z foťáků, které nejsou komprimované.

mirek rohlicek projekt club Rozhovor: webspecialista Mirek Rohlíček

Jedna z mnoha referencí od Mirka Rohlíčka

Jaké jsou tvé zkušenosti s pluginem WooCommerce? Doporučil bys, nebo hledáš jiné řešení?

Mám svůj e-shop na Woocommerce. Nicméně bych Woocommerce nedoporučil každému. Pro rychlý start bych doporučil nějaké krabicové řešení, protože tam vše funguje hned. Pokud chce někdo na webu víc speciálních věcí nebo design na míru, tak určitě Woocommerce, protože se dá poměrně dobře přizpůsobovat. Ve výsledku ale hlavně záleží na produktu, který se bude prodávat a jakým způsobem.

Jsi autorem YouTube kanálu o WordPressu. Co tě vedlo k jeho vytvoření?

Jak jsem psal na začátku, tak jsem se hodně naučil z videí na Youtube, a proto vím, že taková videa lidi sledují a opravdu jim pomáhají. WordPress se stále rozšiřuje a chtěl jsem lidem trochu víc otevřít brány do světa WordPressu, pluginů a šablon. Nicméně WordPress návody jsou jenom část z celého obsahu kanálu. Celé to ale byla jedna velká challange, protože jsem si na začátku roku 2018 řekl, že budu každý týden vydávat jedno video. Obsah jsem dopředu naplánovaný neměl ale výzvu jsem splnil. A nedávno jsem dosáhl 10.000 zhlédnutí na videu se základním nastavením WordPressu.

Jaké YouTube kanály o WordPressu sleduješ?

YouTube mám spíš jako odpočinkovou záležitost, takže u práce hodně poslouchám elektronickou hudbu. Aktuálně nesleduji žádný Youtube kanál o WordPressu, ale spíš hledám konkrétní návody, když hledám nějaký plugin nebo funkci.

Kromě vlastních projektů jako je creepeshop.cz spravuješ i weby svých klientů. Prozradíš, kolik webů spravuješ?

Přesné číslo neprozradím, ale pohybujeme se v nižších desítkách. Svých webů spravuji 10. A prošlo mi pod rukama něco přes 100 WordPress webů.

Chybí ti u WordPressu nějaká funkce? Pokud ano, jaká?

Trochu mi chybí, že se musí pro základní bezpečnostní nastavení instalovat plugin. Bylo by dobré, kdyby měl WordPress základní bezpečnostní prvky v sobě — Brute force ochrana, Zákaz loginu „admin“ nebo bcrypt. Nastavení WordPressu by mohlo být jednodušší a víc pohromadě. Editor Gutenberg se mi líbí a oceňuji i přehled Stav webu, kde je většina technických informací a doporučení. Myslím, že WordPress jde správným směrem.

Jaký nástroj nejčastěji při své práci s WordPressem používáš a proč?

Používám hlavně nástroje na měření rychlosti (Pingdom, WebPageTest, Google Insights), Google Analytics, Search Consoli, Google Tag Manager, CDN CloudFlare, TinyPng, Web.dev. Z programů Filezillu, Adminer, PsPad a Photoshop.

mirek rohlicek reference Rozhovor: webspecialista Mirek Rohlíček

Existuje nějaká další akce kromě WordPress Campu (týkající se vývoje/návrhu webů), které se pravidelně účastníš?

Na WordCamp v Praze jezdím od roku 2016 a na WordCamp v Brně od jeho začátku v roce 2017. Poslední 3 roky jsem také přednášel na BarCampu v Hradci Králové. Občas také jezdím na specializovaná školení.

Používáš u klientských projektů techniku White Labeling?

Zatím ne, ale je to v plánu. Nicméně se snažím nechat na webu vždy svůj otisk, například v podobě vlastní child theme s vlastní náhledovkou.

Pracuješ s tzv. site buildery? (Divi, Elementor, Gutenberg atd.) Jaký je tvůj názor na tyto nástroje?

Obecně proti builderům nic nemám a líbí se mi jejich intuitivní ovládání. Díky builderům se otevírá WordPress širší veřejnosti. Gutenberg používám na všech svých webech a svůj osobní web MirekRohlicek.cz mám na Divi. Pracoval jsem s Visual Composerem, WP Bakery Builderem, Elementorem, Muffin Builderem a dalšími editory. V některých případech to může být velkou brzdou celého webu. Ale ve výsledku si nevyberu, co klient na webu má.

Je SSL certifikát pouze tlačenka od Googlu nebo nedílná součást každého webu?

Rozhodně je to dobrá věc a další plus k bezpečnosti. S https se nám navíc otevírá další možnost pro zrychlení, a to http/2.

Na svém webu mirekrohlicek.cz máš v medailonku napsáno: „Ahoj, jsem Mirek a dělám KVALITNÍ weby.“ Co podle tebe znamená „kvalitní web“?

Hlavním účelem je to, aby web plnil svůj účel a směřoval uživatele jednoduchou cestou i intuitivně k cíli. Kvalitní web by měl být rychlý, intuitivní, zabezpečený. Měl by obsahovat kvalitní obrázky, texty a měl by mít správně vyladěné SEO a marketing.

Zaměřením tvých videí je/byla také kryptoměna. Můžeš nám laikům tento pojem jednoduše vysvětlit?

V jednoduchosti je to virtuální měna s velkým technologickým potenciálem podobná penězům, které máme jako čísla na bankovních účtech. Lépe a více do detailu vše vysvětluji ve videích, protože kryptoměny se nedají bohužel jednoduše popsat, a to je také velkým problémem, že pro většinu lidí je to poměrně složitá věc nebo mají ke kryptoměnám negativní postoj, protože nejde o nic hmatatelného.

Dá se na kryptoměnách zbohatnout, nebo je ta doba dávno pryč?

Myslím, že ta pravá doba kryptoměn ještě nenastala, a určitě se máme na co těšit vzhledem k tomu, že v době korona krize stále roste. Kryptoměnám věřím dlouhodobě.

Jedno heslo říká: „Webařina je dřina.“ Jak odpočíváš po dokončení projektu?

Zajdeme si s ženou na dobré jídlo nebo oslavuju jak jinak než prací. WordPress mě opravdu baví, takže ve volných chvílích pracuju na svých vlastních webech a projektech.

A klasická otázka, kterou dávám každému. Co bys poradil svému dvacetiletému já, kdybys ho potkal na ulici?

Určitě bych si poradil, abych se začal zajímat o Bitcoin, koupil ho za všechny peníze a prodal v prosinci 2017. No a pak bych se snažil dlouze přesvědčovat, že to opravdu není vtip. Kdyby se vše podařilo, tak bych už mohl podnikat jen pro zábavu.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 + eighteen =

Pin It on Pinterest