Site Health Check – jak zajistit perfektní stav WordPress webu
Napsal: Miroslav Bartík
V kategorii: WordPress základy
Dne: 23. 3. 2020
Stejně jako je pro nás důležitý stav našeho těla a mysli, měl by nás zajímat i stav webu, který je součástí našeho podnikání. Ujistěte se,že je vše v pořádku

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V tomto příspěvku bych vám rád ukázal, kde v administraci najdete nástroj Site Health Check (zkráceně Stav webu) a jak s tímto nástrojem dosáhnout nejlepšího technického stavu vašeho wordpress webu. Odpovíme si také na časté otázky ohledně této funkce a nastíníme řešení možných technických potíží s wordpressem.

Tak s chutí do toho

Co je Site Health Check?

Site Health Check (Stav webu) je nástroj pro kontrolu běžných problému s výkonem nebo zabezpečením webu. Funkce byla zavedena od verze 5.1. a s pomocí jednoduchých testů zabudovaných ve wordpressu zobrazuje technický stav společně s tipy na jejich zlepšení.

Funkci najdete v části Nástroje > Stav webu. Nástroj se zapne ihned po instalaci wordpressu na webhosting, proto platí, že na rozdíl od pluginů, jej nemusíte nikde aktivovat. 

Obrazovka nástroje je rozdělena do dvou částí, a to na StavInformace.

Stav

ak je z názvu jasné, v té první části se zobrazují informace o stavu instalace redakčního systému wordpress. V jednotlivých upozorněních, která si můžete rozkliknout, najdete tipy na vylepšení rychlosti, funkčnosti a vylepšení zabezpečení webu. 

Ve spodní části naleznete také tlačítko Úspěšné testy, pod nímž si můžete zobrazit to, co na vašem webu funguje správně.

Informace

V druhé části nástroje Stav webu najdete podrobné informace o aktuální konfiguraci wordpressu. Na jednotlivých záložkách najdete informace o verzi wordpressu, php a databáze. Informace o adresářové struktuře a velikosti instalace, informace o serveru atd.

Tyto informace se hodí např. při oslovování externích administrátorů při řešení konfliktů pluginů.

Nejčastější hlášení o chybách

Mezi časté kritické chyby patří starší verze php nebo databáze. V případě, že je to i váš problém, požádejte vašeho správce serveru (nebo podporu webhostingu) o aktualizaci na vyšší verzi. Starší verze php nebo databáze zpomaluje načítání stránek. Ale pozor na kompatibilitu šablony a pluginů!

Další důležité a časté hlášení se týká ssl certifikátu. Ten chrání veškerý přenos dat mezi serverem a prohlížečem návštěvníka webu. Pokud jej ještě nemáte, nechte si jej aktivovat na doméně a nastavte si jej v administraci wordpressu. U e-shopu je ssl certifikát nutnost a samozřejmost!

Velmi časté hlášení se týká také aktualizací jádra wordpressu, pluginů a šablon. Udržujte tyto tři oblasti aktuální. Především kvůli bezpečnostním rizikům. Nejlepším stavem je, když jsou tyto aktualizace plně automatické, bez nutnosti vašeho zásahu.

Otázky a odpovědi ohledně funkce Site Health Check (Stav webu)

Nemám na svém webu vše na 100% vyřešené. Co s tím?

Ani na webu webspecialista.cz není vše na 100%. Není nutné mít 100%. Jakékoliv hodnocení nad 80% je v pohodě. Pokud tedy nemáte hlášenou žádnou kritickou chybu ani doporučení, zůstaňte v klidu a řešte doporučení až jako druhotnou prioritu.

Jaká upozornění bych neměl/a přehlížet?

Především ta kritická. Najdete je na první obrazovce funkce Stav webu. Pokud si s nimi nevíte rady a nejste si jisti, jak je vyřešit, zvažte oslovení externího webspecialisty.

Když mám všechna nastavení v pořádku, znamená to, že je můj web perfektně zabezpečený?

Ne. Znamená to, že používáte nastaveni doporučené tvůrci wordpressu. Pokud potřebujete zabezpečit váš web, je potřeba pokročilejší nastavení zaměřené na bezpečnost.

A to je pro tuto chvíli vše. Pokud se vám příspěvek líbí, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (na konci příspěvku). Najdete mě také na LinkedIn nebo sociální síti Facebook. Můžete také příspěvek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

six + ten =

Pin It on Pinterest