Stránky zdarma? Ne, děkuji. Raději placené a profi
Napsal: Miroslav Bartík
Dne: 11. 1. 2021
Stránky zdarma. Tohle slovní spojení mě jako webdesignéra vždy děsilo a bude děsit i nadále. Slovo zdarma má totiž své velké ale, které mnozí lidé, kteří pro své podnikání stránky potřebují, nevidí. Pojďme si tedy na ta ale posvítit. 

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V tomto příspěvku z kategorie webdesign bych vám rád vysvětlil, proč je slovní spojení stránky zdarma nevhodné pro většinu webů a proč je dobré počítat s časovou a finanční investicí. Pokud vás zrovna tohle téma zajímá, pohodlně se posaďte a dočtěte příspěvek až do konce.

Nenaleťte spekulantům, kteří vám nabízí stránky zdarma. Neušetříte ani korunu a bude vás to stát mnoho času

Tak s chutí do toho.

Stránky zdarma – pár slov na úvod

Co přesně mám na mysli, když mluvím o stránkách zdarma? Mám na mysli přesně ten typ hostingů, které poskytují free plány, kde si můžete vybrat doménu třetího řádu a určité množství prostoru na serveru pro soubory (html a css, instalace WordPressu atd.).

Tyto hostingy/služby jsou velmi nevhodné pro web, který by měl reprezentovat vaši firmu nebo prodávat vaše produkty v e-shopu, a to hned z několika důvodů. 

Špatný výkon

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru hostingu/služby by měl být její výkon. U hostingu/služby zdarma sice stránky zdarma vytvoříte, ale budou pomalé a budou mít technické výpadky. 

Zkuste si představit, že máte malý e-shop s ručně vyráběným zbožím. Zákazník díky vaší investici do propagace přijde na stránky ze sociálních sítí. Stránky se pomalu načítají a po třiceti sekundách načítání vrátí server místo obsahu chybovou stránku o nedostupnosti webu. Následuje ztráta důvěry a zákazník se již nevrátí.

Tohle opravdu není správná cesta k dobře fungujícímu webu. 

Nemůžete mít vlastní doménu

V případě, že se rozhodnete vytvořit si stránky zdarma, počítejte také s tím, že nebudete mít možnost zvolit si vlastní doménu. Většina adres, které jsou takto poskytovány zpravidla obsahují nějakou formu reklamy. 

Pokud tedy pro tvorbu stránek zvolíte službu wordpress.com, vaše adresa bude vasweb.wordpress.com. Až poté, co si v nastavení zvolíte placené členství, můžete si registrovat vlastní doménu. 

Ne. Ani tohle rozhodně není dobrá cesta.

Reklamy od poskytovatele hostingu

Častým standardem u free hostingů a služeb je, že do vašich stránek bude poskytovatel zobrazovat reklamu jeho inzerentů bez toho, aby se vás zeptal. 

Lehce se tak může stát, že u vámi vytvořeného webu, který slouží k prodeji napsaných e-booků se bude zobrazovat reklama na kasino nebo holící strojek. A věřte, to je ještě ta dobrá varianta. 

A následně bude vydělávat hosting na vás místo toho, aby to bylo naopak.

Omezený přístup k souborům

U hostingových programů, které umožňují vytvořit stránky zdarma se také běžně stává, že nemáte možnost s pomocí ftp protokolu možnost měnit obsahy složek a souborů na webhostingu. 

V takovém případě například nemáte možnost upravovat vlastními kódy soubory wp-config.php nebo function.php, které přímo ovlivňují chod a funkce redakčního systému WordPress.  A vzdát se takové možnosti je pro mnohé weby klíčové (hlavně v situaci, kdy potřebujete WordPress přizpůsobit vlastním potřebám).

Minimální zákaznická podpora

V ceně zdarma rozhodně není zahrnuta podpora ze strany hostingu. V případě, že se tedy při tvorbě svých stránek setkáte s technickými potížemi, nemůžete čekat, že vám někdo bude radit. 

Na tyto potíže si budete muset najmout webspecialistu, který vám pomůže potíže odstranit. Zdarma to ale udělá málokdo. 

Stránky zdarma – pár slov na závěr

Naprosto chápu, že maminka na mateřské, která si chce přivydělat, chce mít co nejnižší nákladu ve startu, ale pokud šetřit, tak na správném místě. A věřte, že i zde má slovní spojení stránky zdarma svou cenu..

Zároveň je mi ale jasné, že ne každý chce/má možnost investovat do svého soukromého blogu, který popisuje denní aktivity a jeho návštěvnost nestojí za pozornost. Je to otázka priorit, ne peněz.

A to je pro tuto chcvíli vše. Věřím, že vám příspěvek vysvětlil, že mít stránky zdarma na profesionální úrovni je téměř nemožné.

Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). V případě, že potřebujete konkrétni rady ohledně vašeho webu, najdete mě na profesní síti LinkedIn, lifestailovém Instagramu nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Ddesign WordPress webu
Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt

Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × two =

Pin It on Pinterest