Výhody a nevýhody redakčního systému WordPress

V tomto příspěvku bych vám rád představil výhody a nevýhody redakčního systému WordPress a v závěru bych se také rád zmínil o tom, v jaké situaci není vhodné použít tento cms. Dřív než začneme, vysvětleme si, co je to vlastně WordPress.

WordPress je samostatně instalovatelný správce obsahu – CMS (Content Managment System), poskytovaný pod licencí GPL. Jedná se o nejrozšířenější systém s velkou možností přizpůsobitelnosti vzhledu a funkcí s pomocí šablon a pluginů. Podle statistik je třetina stránek na internetu spravována právě tímto redakčním systémem.

10 velkých výhod redakčního systému WordPress

 • Je zdarma – redakční systém WordPress je zdarma. Můžete si jej stáhnout z oficiálních stránek (odkaz) a nainstalovat a používat dle libosti.
 • Je jednoduchý – velkým plusem je pak jednoduchost používání. K vytvoření jedné stránky nebo příspěvku nepotřebujete programátorské dovednosti
 • Je přizpůsobitelný – WordPress se dá jednoduše přizpůsobit jak funkcemi (s pomocí pluginů), tak i vzhledem (s pomocí šablon). Obojí lze sehnat zdarma (z oficiálního depozitáře) nebo placené (od tisíců externích programátorů)
 • Je multimediální – do obsahu stránek i příspěvků lze vsadit jakýkoliv obsah. To znamená texty, obrázky, videa, pdf soubory, .zip soubory ke stažení atd.
 • Je seo friendly – důležitou funkcí pro každý cms je jeho chování vůči vyhledávačům. WordPress je v tomhle jednoduše nastavitelný a přívětivý. Jeho struktura je přehledná a jednoduchá. A to mají vyhledávače rádi.
 • Je komunitní – za dobu své existence se stal WordPress nejužívanějším CMS na světě. Komunita uživatelů a programátorů jej udržuje stále aktuální. Statistiky tvrdí, že třetina webů po celém světě běží na WordPressu.
 • Je v češtině – celý redakční systém WordPress je přeložen do českého jazyka, což ještě víc zvyšuje jeho užitnost pro lidi s menší znalostí cizích jazyků.
 • Je nízkonákladový – jak je psáno výše, WordPress je hotové řešení, které k základní internetové vizitce stačí. Není třeba najímat programátora nebo grafika, čímž vám může ušetřit spoustu peněz při startu vaší firmy.
 • Je jednoduše instalovatelný – mnoho poskytovatelů webhostingu dnes poskytuje instalaci WordPressu na jedno kliknutí přímo z administrace webhostingu. Pokud tuto možnost v administraci nemáte, nemusíte mít strach. Instalátor (do nějž je třeba zadat údaje k databázi a ftp) je v českém jazyce
 • Je vhodný i pro online prodej – po instalaci jednoho pluginu a šablony (WooCommerce a Storefront – obojí zdarma) lze rychle zprovoznit malý e- shop na prodej vlastních produktů/služeb.

Tip: pokud potřebujete vědět, zda zvládnete instalaci šablon nebo pluginů, nahlédněte do předchozích příspěvků – Jak vybrat a nainstalovat šablonu – WordPress základyJak vybrat a nainstalovat plugin – WordPress základy.

4 nevýhody redakčního systému WordPress

 • Bezpečnost – v základní instalaci WordPressu je sice bezpečnostní plugin Akismet, ten je však primárně zaměřen na komentářový spam. Proto je vždy lepší pořízení licence účinnějších řešení, jako je iThemeSecurity nebo All in One Security Plugin (druhý jmenovaný je zdarma)
 • Pluginy – to, co bývá označováno za velký plus se stává bohužel i mínusem. Nadužívání pluginů se stává v komunitě uživatelů velkým nešvarem a následně v instalacích mnoha webů vznikají nejen konflikty kódu, ale zvyšuje se bezpečnostní riziko. V mnohých případech je daleko účinnější krátký zápis php kódu do souborů WordPressu, než instalovat zastaralý nebo nekompatibilní plugin.
 • Šablony – stejně jako u pluginů, i šablony s mnoha funkcemi či zabudovanými buildery se mohou stát nejen rizikem pro bezpečnost, ale i rychlost načítání stránek (mnoho skriptů, in-line stylů, neoptimalizované grafiky atd.)
 • Změna účelu – WordPress byl původně vyvíjen pro účely blogerů, tedy pro publikování textů a doplňkových souborů, převážně obrázků a videí. A tomu je uzpůsobeno i jádro wordpressu. Pro změnu účelu, tedy např. prodej digitálních produktů, je třeba instalovat plugin EDD s mnoha doplňky (PDF faktury, platební brány, elektronické licence atd.). Ne vždy jsou všechny aktuální, funkční a hlavně kompatibilní. Je tedy otázkou, zda není lepší použít pro prodej jinou platformu než WordPreas.

Jak vidíte, WordPress je nejen populární, ale i flexibilní platforma použitelná téměř na cokoliv. Existuje ale i situace, kdy není vhodné tuto platformu použít.

Kdy není vhodné použít WordPress?

Situací, kdy není vhodné použít wordpress jsem ještě mnoho nezažil. Ale vím, že bych ho nepoužil v době, kdy by bylo nutné instalovat velké množství pluginů, které by spolu nebyly kompatibilní nebo by představovali bezpečnostní riziko kvůli neaktuálnosti kódu.

O tom, zda je tedy WordPress vhodnou platformou pro váš budoucí web rozhodují především požadavky na funkce a možnosti jejich řešení s pomocí programování na míru nebo pluginů.

V tomto příspěvku jsem vám shrnul téma výhody a nevýhody redakčního systému WordPress. Pokud se vám příspěvek líbil, můžete se přihlásit k odběru newsletteru (na konci stránky). Najdete mě také na LinkedIn nebo sociální síti Facebook. Můžete příspěvek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích.

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + 13 =