Webskicák: poznámkový blok pro váš on-line projekt
Napsal: Miroslav Bartík
Dne: 17. 1. 2021
Při svých osobních toulkách internetem a sociálními sítěmi jsem narazil na hezké slovní spojení - web a skicák. Dohromady webskicák. A vzhledem k tomu, že používám techniku Bullet Journal pro organizaci času a úkolů, upoutal mě Webskicák ještě víc. Pojďme se tedy společně podívat, co tohle slovní spojení znamená.

Potřebný čas k přečtení: ( Počet slov: )

V tomto příspěvku z kategorie Webdesign bych vám rád ukázal, jak začínajícím webdesignérům a budoucím majitelům webů může Webskicák usnadnit život. Pokud se zajímáte o obor webdesignu, nebo máte v hlavě nový projekt a chystáte si k němu nový web, je tento článek určen právě vám. 

Tak s chutí do toho.

Balení Webskicáku

Hned na úvod musím říct, že mě potěšilo už samotné balení, v kterém webskicák dorazil. Krásná, úhledně zabalená krabička, v níž se nacházel samotný deník, plus jedna tužka pro samotné psaní poznámek a barevné lepící štítky. To vše v krabičce s ubrouskem a malým poděkováním za nákup.

Měl jsem skoro až úzkostný pocit, že když na balení sáhnu, něco zničím či poškodím a už to nebudu to pravé, ořechové. Styl balení tak osloví  mnoho žen, které si stavějí web svépomocí. Nic to ale nemění na tom, že i mě se balení líbilo. A to i poté, co jsem jej „narušil“.

Kdo dal Webskicák dohromady?

Za celým projektem jsou tři muži z agentury Web s úsměvem. Prvním z nich je Daniel Križák (Facebook, LinkedIn), který se stejně jako já už od malička zajímal o on-line svět a pokoušel se ve svých třinácti letech postavit svůj první web. Jeho vášeň pro weby neopadla ani v dospělosti, kdy založil agenturu Web s úsměvem a začal pracovat pro Davida Kirše (majitel skupiny on-line služeb Mioweb, SmartEmailing, Fapi atd.).

Druhým členem týmu je Honza Tipmann (Facebook), jehož jméno najdete přímo na webskicáku. Honzova cesta on-line světem nebyla snadná a podle jeho vlastních slov se mnohokrát rozhodoval, kam dál. Přes podporu ve službě Mioweb se ale nakonec dostal k agentuře Web s úsměvem.

Posledním, třetím členem týmu, je Lukáš Kochrda (Facebook). Dříve pracoval v účetní firmě Pohoda. Z té odešel a po zaslání svého životopisu uspěl v agentuře Web s úsměvem, kde se ho ujal právě Dan, se kterým spolupracoval na nových projektech.

Co Webskicák obsahuje?

Uvnitř tohoto deníku pro váš on-line projekt najdete moduly, papíry k vyplnění, náhledy jednotlivých stránek vašeho budoucího projektu a jejich jednotlivé části, barevné vpisovací papíry a trochu překvapivě QR kódy s odkazy.

Pojďme se na jednotlivé části podívat podrobněji.

Moduly

Každá sekce webskicáku začíná tzv. modulem s rozdílným tématem. Každý z těchto modulů obsahuje checklist, to znamená seznam úkolů pro dané téma. Úkoly si po jejich splnění můžete v seznamu postupně odškrtávat jako hotové.

Papíry k vyplnění

U těchto papírů využijete přiloženou tužku v balení webskicáku. Pokud tedy při procházení jednotlivými částmi deníku najdete stránku s ikonkou tužky, nažhavte strouhátko na tužky a pusťte se do práce.

Náhledy stránek a jejich částí

Na mnoha místech najdete spoustu náhledů stránek nebo jejich částí. Je to vizuální podoba toho, co se píše v textu. Usnadní vám to pochopení vysvětlujících textů a budete se snadněji orientovat v jednotlivých úkolech.

Barevné a vpisovací papíry

V těchto částech webskicáku budete mít zapsány ty nejdůležitější věci ohledně svého webu, jako je třeba adresa webu nebo druh webu, který se chystáte vytvořit.

QR kódy s odkazy

Na některých stránkách najdete v pravém spodním rohu stránky tzv. QR kód, který si s pomocí vašeho telefonu můžete načíst a přečíst si odkaz na další informace k danému tématu. Všechny odkazy tak směřují na web agentury Web s úsměvem, která webskicák vytvořila. V odkazech najdete další doplňující informace k danému tématu.

Jak se s Webskicákem pracuje

Z počátku mi přišlo poněkud zvláštní držet v ruce deník, do kterého bych si měl zvlášť zapisovat své poznámky o online projektu. Zvláštní proto, že v dnešním on-line světě existuje kvantum on-line aplikací a služeb, které vám tuto potřebu organizace určitě zajistí. Tím spíš, když potřebujete své poznámky sdílet s kolegy nebo s člověkem, který vaše představy o vašem webu bude realizovat.

Hodnotu webskicáku jsem ale poznal až tehdy, když jsem se odpojil. To znamená odsednul od pc a nechal všechny notifikace, chaty s přáteli a podobné rušivé záležitosti stranou a ponořil se do jednotlivých částí deníku. A v nich začal poznávat jednotlivé části webu, na kterém si čtete tento text.

Pokud tedy stejně jako já občas rádi pracujete off-line, zcela určitě se vám s deníkem pro váš on-line projekt bude pracovat dobře. Bude ale nutné zvyknout si na trochu tužší kroužkovou vazbu, která se při otáčení více stránek zadrhává.

Pro koho je Webskicák určen?

Jak sami vidíte, deník je velmi obsáhlý a komplexní řešení. Je určen především těm, kteří si chtějí web tvořit svépomocí a nechtějí/nepotřebují/nemůžou vkládat svůj čas a finance odborníkům z oboru webdesignu nebo správy webů.

Dokáži si představit mladou podnikatelku, která  chce postupně ze svého blogu vytvořit malý e-shop s několika kusy produktů či staršího může, který chce v on-line prostředí začít prodávat své rukodělné výrobky.

Za cenu 634 Kč tedy dostanete přesně to, co od takového deníku pro on-line projekt očekáváte. To jest kvalitně zpracovaný deník pro naplánování klíčových částí webu. A pokud máte zájem, můžete ještě se slevou získat videokurz, který vás provede  tvorbou webu do větších detailů.

Při procházení jednotlivých stránek jsem se také zamyslel nad smyslem QR kódů v knize. Opravdu chce každý webdesignér/budoucí majitel webu číst doplňující informace přes telefon? Protože to znamená, že webskicák musím odložit a vzít do ruky telefon. Což mi připomíná, že poznámky k projektům tvořím převážně v aplikaci Evernote. 

V závěru by bylo dobré dodat, že deník sám o sobě nezaručí kvalitu provedení. Nezaručí vám kvalitní a funkční webdesign ani nejlepší technické nastavení webu. To, co vám zajistí je dobrá struktura a přehlednost, což je jeden ze znaků dobře vytvořeného webu.

Webskicák

Kompletní průvodce tvorbou webu pro ty, kteří si chtějí pro svůj nový projekt vytvořit webovou prezentaci svépomocí. Do tohoto poznámkového deníku pro on-line projekt si zaznamenáte vše podstatné – od domény až po poslední řádek na blogu

Pokud chcete, přihlaste se k odběru newsletteru (aby jste nezmeškali další návody). V případě, že potřebujete konkrétni rady ohledně vašeho webu, najdete mě na profesní síti LinkedIn, lifestailovém Instagramu nebo jako administrátora WordPress skupiny na Facebooku. Případně si můžete prohlédnout nabídku mých služeb.

Zůstaňme ve spojení

Poslední příspěvky

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

pokračovat ve čtení

Doporučuji

Miroslav Bartík

Jsem webspecialista pro tvorbu obsahu a designu webů. Pracuji s redakčním systémem WordPress, s jehož pomocí plním sny firem i jednotlivců o funkčním webu,
Zabezpečení WordPress webu
All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

All In One WP Security & Firewall – Jak levně na zabezpečení WordPress webu

Zabezpečení je z mého pohledu stejně důležité, jako obsah webu. Jen s tím rozdílem, že vám nemůže vydělat peníze. Na druhou stranu vám může mnoho peněz ušetřit tím, že nebudete muset řešit nezabezpečený web. Odvirování webu je totiž složitá a finančně i časově nákladná záležitost, které se doporučuji vyhnout.

Ddesign WordPress webu
Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce: Úvod do úprav on-line projektu

Divi a WooCommerce jsou pro on-line projekty postaveném na WordPressu skvělou dvojicí. V prvním případě se jedná o šablonu se zabudovaným vizuálním editorem, v tom druhém o komplexní plugin, který zajistí společně s šablonou, platební bránou a nastavenou dopravou (pokud je potřeba) prodej jakéhokoliv produktu.

Newsletter

N

Učení bez nákladů

S pomocí těchto návodů se rychle a zdarma naučíte s WordPressem pracovat jako zkušenější uživatelé.

N

Vhodné pro začátečníky

Postupy v článcích jsou psány jednoduše, s ohledem na začínající a technicky méně zdatné uživatele.

N

Bez rozpaků a neurčitostí

Jistě jste u jiných webů zažili moment překvapení, kdy jste si říkali „Cože, jak to sakra..“ Zde se vám to nestane.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + three =

Pin It on Pinterest