WordPress je nejpopulárnější redakční systém (CMS) na světě. Vyhodnocení jeho výhod a nevýhod může záviset na konkrétních potřebách uživatelů a kontextu, ve kterém je systém využíván. Nicméně zde je seznam některých běžně uznávaných výhod WordPressu.

Redakční systém WordPress má spoustu plusů, které jej zvýhodňují. Zjistěte v příspěvku, jaké to jsou.

Snadná změna obsahu a nastavení

WordPress má jednoduché uživatelské prostředí, které i méně zdatným uživatelům umožňuje základní úpravy na jednotlivých stránkách, případně pravidelné publikování příspěvků na blogu. Díky této jednoduché obslužitelnosti nemusíte řešit každou malou změnu se svým administrátorem nebo vývojářem. E-mail nebo jméno kolegy na kontaktní stránce zvládnou změnit i kolegyně/kolegové z administrativy bez znalosti kódu.

Nejste tedy závislí na externích pracovnících.

Tip na čtení: Pokud zrovna hledáte informace o tom, jak v redakčním systému WordPress nastavit uživatelská práva (ať už kodem, nebo s pomocí pluginu), napsal jsem pro vás příspěvek s názvem WordPress uživatelé: role a oprávnění uživatelů

Rozsáhlá WordPress komunita

WordPress se stal natolik populárním, že kolem něj vznikla rozsáhlá komunita, a to jak vývojářská, tak uživatelská. Tato komunita čítající statisíce lidí po celém světě pořádá pravidelné WordCampy, na kterých se vývojáři a uživatelé potkávají a předávají si zkušenosti z praxe. Akce jsou on-line i off-line.

V Česku a na Slovensku jsou aktivní komunitní facebookové skupiny a události, podrobnosti můžete najít na webu naswp.cz. A pokud potřebujete konkrétnější nasměrování a víc vám vyhovuje platforma Facebook, přihlaste se do mé skupiny WordPress CZ/SK – Lekce pro začínající uživatele. Nejen já, ale i ostatní zkušení uživatelé vám rádi odpoví na vaše otázky ohledně administrace a běžného užívání zdarma.

Variabilní redakční systém

Díky rozsáhlým funkcím a možnostem nastavení vzhledu je možné redakční systém rozšířit do mnoha směrů. A pokud si nevystačíte s pluginy a šablonami, můžete díky rozsáhlé komunitě oslovit zkušeného vývojáře, který vám připraví design nebo funkce přesně na míru, podle vašich potřeb.

Redakční systém je zdarma

WordPress je tzv. open-source. To znamená program s otevřeným kódem, který je k dispozici všem zdarma s tím, že si jej mohou přizpůsobit podle svých představ. Hezkým příkladem využití WordPressu jako základ Saas služby je česká platforma Mioweb, která jako základ používá právě WordPress.

Z výše uvedeného tedy plyne, že za samotný redakční systém nemusíte vůbec nic platit a jeho licenci máte zdarma. K provozu samotného redakčního systému ale potřebujete hosting, který na serveru provozuje aktuální verzi PHP společně s databází, kam se ukládají veškerá nastavení.

Mnoho různých šablon

Šablony jsou určeny převážně k rozvržení layoutu a grafiky na webu. Současné požadavky jsou však natolik specifické, že mnohé z šablon začaly částečně suplovat i pluginy a jejich funkce. Specifickou třídou jsou pak tzv. page buildery, které jsou kombinací jak šablon, tak pluginů, potažmo obsahových editorů.

V základní instalaci WordPressu najdete hned několik základních šablon, které vám můžou sloužit základnímu testování a učení se, jak s WordPressem zacházet. Hodí se především k provozu blogů a to i přesto, že podporují Woocommerce, plugin pro zprovoznění e-shopu.

Pluginy

Pluginy plní především funkční roli. Pokud tedy potřebujete redakční systém napojit třeba na MailChimp (služba pro rozesílku e-mailových kampaní), musíte použít plugin, ve kterém zadáte api klíč ze svého účtu a následně s pomocí vkládaného formuláře zajistíte, že se uživatelé přihlašují do daného seznamu pro newsletter.

Podobným způsobem postupujete i v případě, že chcete na svém webu spustit e-shop. Nainstalujete si open-source plugin WooCommerce, projdete si úvodního průvodce nastavením, vložíte si produkty, nastavíte platby, daň s dopravou a můžete začít prodávat. Stejně jako e-shop, lze zprovoznit členskou sekci, on-line kurzy, prodávat placený e-book. Těch možností je opravdu mnoho.

Tip na čtení: Chcete se zdokonalovat ve své práci a naučit se zacházet s protokolem FTP a jeho silnějšími bratříčky SFTP a FTPS? Přečtěte si jeden z předchozích příspěvků s názvem FTP: jeden z hlavních pilířů správce WordPress webu

Pár slov na závěr

Jak vidíte sami, WordPress je spolehlivé řešení pro vaši budoucí internetovou prezentaci. Není to řešení přesně „ušité na míru“ vám a vašemu podniku, ale to mnohokrát vůbec není potřeba. Navíc, jako bonus, můžete snížit náklady za placení licence. WordPress je totiž kompletně open-source, což znamená, že má otevřený kod a každý jej může bez placení jakkoliv upravovat.

Pokud tedy potřebujete svůj podnik prezentovat potencionálním partnerům, zákazníkům nebo potřebujete zprovoznit blog či e-shop s nízkými startovními náklady, je toto řešení vhodné právě pro vás. A pokud jste správný projekťák a tušíte, že vše má své pro a proti, můžete si přečíst příspěvek o nevýhodách a v jakých případech jej moc nedoporučuji kvůli složitosti implementace.

Sdílejte příspěvek s přáteli:

Newsletter

Zajímají vás novinky ze světa CMS WordPress? Hledáte recenze, návody, postupy ohledně pluginů nebo šablon? Přihlaste se k odběru newsletteru. Jednou měsíčně vám pošlu zprávu o nových příspěvcích. Bez reklam a s možností kdykoliv se odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte s uložením emailové adresy do databáze za účelem zasílání novinek z blogu. E-mailová adresa nebude použita k zasílání reklam ani nebude předána třetí straně.

Podpora pro autora

Podobné příspěvky

Napsat komentář