WordPress je jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších CMS (Content Management System) na světě. Je to mocný nástroj, který umožňuje snadnou tvorbu a správu webových stránek, e-shopů nebo blogů. S jeho intuitivním uživatelským rozhraním a širokou škálou funkcí je WordPress oblíbený mezi začínajícími i pokročilými uživateli.

Při každém plánu zvažujte, zda je WordPress vhodnou platformou pro váš projekt. To že je zdarma je sice výhodné=, ale ne vždy použitelné.

Ale stejně jako každé řešení, i WordPress má své nevýhody. Ještě než si o nich řekneme víc, doplním, že účelem příspěvku není tento redakční systém hanit či hejtovat. Jedná se náhled, který může být subjektivní a pro váš projekt nerelevantní. Vychází však z mé osobní pětileté praxe a berte prosím ohled na to, že vaše zkušenosti mohou být jiné.

Závislost na WordPress pluginech

Když si přečtete příspěvek o výhodách CMS WordPress, najdete tam tuto položku také. Proč? Protože pluginy patří do obou kategorií, výhod i nevýhod. Nezkušený tvůrce/správce webů totiž z možností rozšiřování může dojít do stavu, kdy bude v administraci tolik pluginů, že dojde ke zpomalení webu jak na backendu, tak frontendu.

Setkávám se s tím pravidelně. Při každé revizi webu analyzuji, zda je opravdu potřeba instalovat nový plugin se specifickou funkcí. Je totiž známo, že ne všichni vývojáři ctí WordPress Codex při vývoji svých pluginů, což může způsobovat další chyby při nekompatibilitě.

Dejte si proto pozor, abyste na pluginech u svých projektů nebyli závislí.

Bezpečnostní rizika

Jak už bylo zmíněno, ne všichni vývojáři dodržují stanovená pravidla, takže při vývoji šablon nebo pluginů může docházet k situacím, kdy se v daném kódu vyskytnou chyby nebo bezpečnostní rizika, na které je následně cílen útok hackerů.

Není to sice problém redakčního systému samotného, nicméně při samotné praxi se s tímto problémem jistě setkáte. Proto, aby jste se vyhnuli bezpečnostním rizikům, je zapotřebí při plánování webu na CMS WordPress myslet na servis webu, který by přímo obsahoval pravidelné aktualizace pluginů, šablon a jádra WordPressu.

A právě z důvodu této nekonzistentnosti vývoje externích doplňků a šablon se stává WordPress velmi častým cílem útoků.

Extrémní ohýbání původního záměru WordPressu

WordPress při svém vzniku i při dalším vývoji byl zamýšlen jako jednoduchý systém pro správu obsahu. Což znamená nejčastěji blog. Z počátku byl takhle využíván a je i doposud.

Teprve s nástupem až extrémního vývoje pluginů došlo k posunutí záměru směrem k většímu využití, např. jako e-shop, LMS systém atd. Rozšíření záměru osobně vnímám jako pozitivní věc, nicméně stejně jako k instalaci pluginů, i k tomuto se musí přistupovat s nadhledem a znalostí problematiky.

Setkal jsem se se záměrem z WordPressu udělat čistý CRM systém pro agenturu (naprosto nevhodné, hlavně kvůli složitosti ohýbání vnitřního fungování). Setkal jsem se požadavkem na přizpůsobení a napojení webu pro banku, kde byla práce s citlivými daty klientů banky (nevhodné především kvůli častým bezpečnostním událostem). A do třetice, setkal jsem se s požadavkem pro napojení WordPress webu na aplikaci (nebo přetvoření na aplikaci). WordPress pro tyto věci prostě není stavěný.

Ačkoli WordPress může být v mnoha situacích přizpůsoben a optimalizován pro různé účely, v některých konkrétních případech může být lepší zvážit alternativní řešení.

Nevhodná vnitřní struktura

WordPress je CMS, nebo-li Content Managment System. Systém pro správu obsahu, který všechny typy obsahu ukládá do jedné jediné tabulky. A to je velmi nešťastné především u velkých projektů s tisíci stránkami, produkty nebo příspěvky na blogu.

Vývojáři pluginu WooCommerce (kterých se tato problematika také týká) již dlouhodobě sice slibují, že najdou řešení, ale vzhledem k slibu, který trvá déle než čtyři roky, jsem trochu skeptický k naplnění tohoto slibu.

Tento neduh se tak může projevit tím, že dojde k výraznému zpomalení webu a k nepříjemnému uživatelskému zážitku z webu. Vaši klienti tak můžou kvůli jeho pomalosti odejít bez nákupu nebo přihlášení k newsletteru.

Nutnost optimalizace

WordPress sám o sobě není náročný. Jak na obsluhu, tak na technickou právu. Pokud nainstalujete rozumně naprogramovanou a optimalizovanou šablonu a zvolíte „správnou“ kombinaci pluginů pro splnění cíle vašeho webu, máte vyhráno a váš web je zralý ke spuštění.

Moje praxe a praxe kolegů, se kterými se setkávám nebo diskutuji však ukazuje, že většina webů na WordPressu potřebuje při svém startu (a nejlépe už při plánování webu) specialistu na optimalizaci rychlosti webu. A to právě z důvodu použití nevhodné šablony či špatné kombinace pluginů. nebo pomalého hostingu, vybíraného podle ceny, ne technické specifikace projektu.

Pár slov na závěr

Nepochybuji o tom, že je WordPress vhodným řešením pro malé a středně velké projekty, které nutně nepotřebují specifický vývoj funkcí pro web nebo aplikaci. Proto jej ve většině případů můžu doporučit. Pokud však potřebujete jasnou vnitřní strukturu a máte specifické požadavky jako třeba nejvyšší úroveň zabezpečení, jsou vhodnější systémy pro váš projekt, které můžete použít.

Jednoduchost je vždy vítanou vlastností každého CMS, ale nemělo by to být na úkor bezpečnosti nebo stability vývoje webu. Proto zvažte výběr s ohledem na své možnosti do budoucna.

Sdílejte příspěvek s přáteli:

Newsletter

Zajímají vás novinky ze světa CMS WordPress? Hledáte recenze, návody, postupy ohledně pluginů nebo šablon? Přihlaste se k odběru newsletteru. Jednou měsíčně vám pošlu zprávu o nových příspěvcích. Bez reklam a s možností kdykoliv se odhlásit.

Odesláním formuláře souhlasíte s uložením emailové adresy do databáze za účelem zasílání novinek z blogu. E-mailová adresa nebude použita k zasílání reklam ani nebude předána třetí straně.

Podpora pro autora

Podobné příspěvky

Napsat komentář